IMG 869853a2259a21d1e72d581579b50cba V 1

Βραβείο φωτογραφίας με θέμα το πείραμα του Ερατοσθένη.

Το σχολείο  μας έλαβε μέρος σε διεθνή διαγωνισμό φωτογραφίας με θέμα το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης. Ανάμεσα σε 33 χώρες και 196 σχολεία από όλο τον κόσμο πήραμε την πρώτη θέση! Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για τη διεξαγωγή του πειράματος του Ερατοσθένη και τη συμμετοχή στο διαγωνισμό φωτογραφίας: Γώγου Βασιλική,…Συνέχεια ανάγνωσης Βραβείο φωτογραφίας με θέμα το πείραμα του Ερατοσθένη.

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ (23/9/2015)

Το σχολείο μας, την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015 (ημέρα φθινοπωρινής ισημερίας) συμμετείχε στη Διεθνή δράση με τίτλο «Πείραμα του Ερατοσθένη» για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης, σε συνεργασία με άλλα σχολεία από όλο τον κόσμο. Η δράση, σε εθνικό επίπεδο, διοργανώθηκε από τα ΕΚΦΕ Σερρών, Κατερίνης, Ευβοίας και Λακωνίας με την υποστήριξη της Πανελλήνιας…Συνέχεια ανάγνωσης ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ (23/9/2015)