ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Fax: 210 2487897
Email: mail@4gym-an-liosion.att.sch.gr.
Πληροφορίες: κ. Μπουρτζάκη Αγγέλα

ΠΡΟΣ: α)Γονείς-Κηδεμόνες των μαθητών  β)Μαθητές

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί κηδεμόνες και μαθητές,
Εν όψει της νέας σχολικής χρονιάς, θεωρούμε σκόπιμο να σας ενημερώσουμε για τους παρακάτω κανόνες που ισχύουν στο σχολείο:
• Οι μαθητές οφείλουν να προσέρχονται το πρωί έγκαιρα στο σχολείο. Σε αντίθετη περίπτωση, δεν θα γίνονται δεκτοί κατά τη διάρκεια της διδακτικής ώρας. Το ίδιο ισχύει και για την προσέλευση στις τάξεις μετά τα διαλείμματα.
• Οι μαθητές οφείλουν να έχουν ευπρεπή εμφάνιση που να αρμόζει στην ιδιότητά τους και το περιβάλλον του σχολείου.
• Απαγορεύεται η κατοχή κινητών τηλεφώνων στο χώρο του σχολείου (βλ. εγκυκλίους 132328/Γ2/07-12-2006/ΥΠΕΠΘ,100553/Γ2/04-09-2012/ΥΠΑΙΘΠΑ,137003/Δ1/25-08-2016/ΥΠΠΕΘ). Συγκεκριμένα στην εγκύκλιο Φ25/103373/Δ1/22-06-2018 προβλέπεται ρητά: «Δεν επιτρέπεται να έχουν στην κατοχή τους κινητά τηλέφωνα εντός του σχολικού χώρου… και οποιαδήποτε συσκευή ή παιχνίδι διαθέτει σύστημα επεξεργασίας εικόνας και ήχου». Σε περίπτωση που εντοπιστεί μαθητής να κάνει χρήση του κινητού του, το τηλέφωνο θα κρατείται στο γραφείο της Διευθύντριας και θα προσέρχεται ο γονέας ή κηδεμόνας του για να το παραλάβει, ενώ θα εφαρμόζονται κλιμακούμενες κυρώσεις. Οι μαθητές μπορούν να χρησιμοποιούν το τηλέφωνο του σχολείου (210 2487898) για να επικοινωνούν με τους γονείς τους, όταν υπάρχει σοβαρός λόγος.
• Δεν επιτρέπεται να φέρνουν οι μαθητές στο σχολείο αντικείμενα (π.χ. μπάλες, ηλεκτρονικά παιχνίδια κ.λπ.) που προορίζονται για χρήση στα διαλείμματα.
• Δεν επιτρέπονται τα πατίνια και τα ποδήλατα στο χώρο του σχολείου. Αν κάποιος μαθητής φέρει ποδήλατο, οφείλει να το κλειδώσει εκτός του σχολείου, με δική του ευθύνη.
• Η φοίτηση των μαθητών πρέπει να είναι τακτική και να αποφεύγονται οι αδικαιολόγητες απουσίες.
• Στα πλαίσια της σχολικής ζωής οργανώνονται περίπατοι (μέχρι 5 κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς) και εκπαιδευτικές επισκέψεις, για την πραγματοποίηση των οποίων η παρουσία των μαθητών είναι απαραίτητη. Σε περίπτωση που οι μαθητές φέρουν αρνητική δήλωση από τους κηδεμόνες τους, πρέπει να παραμένουν στο σχολείο τη μέρα εκείνη, διαφορετικά θα παίρνουν απουσίες.
• Οι μαθητές οφείλουν να σέβονται τους καθηγητές, τους συμμαθητές τους και το λοιπό προσωπικό του σχολείου (υπεύθυνη κυλικείου, φύλακα, καθαρίστριες) και να έχουν κόσμια συμπεριφορά.

Απουσίες μαθητών

• Το σύνολο των απουσιών του μαθητή δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 114.

• Επειδή θεωρούμε αναγκαία την καλή συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικών, πρέπει να έρχεστε κατά καιρούς στο σχολείο για να ενημερώνεστε για την πρόοδο, τη διαγωγή και τη φοίτηση των παιδιών σας. Θα ενημερωθείτε με νέο σημείωμα για τις μέρες και ώρες στις οποίες μπορείτε να προσέρχεστε.

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι έχουμε 5 ή 6 διαλείμματα (στο 6ωρο ή 7ωρο αντίστοιχα), η διάρκεια των οποίων είναι:
1ο: 09.00-9.05, 2ο: 09.50-10.00, 3ο: 10.45-10.55, 4ο: 11.40-11.50,
5ο: 12.30-12.35, 6ο :13.15-13.20,

ενώ οι υπεύθυνοι καθηγητές των τμημάτων είναι:

Α1: κα Λαπιδάκη Ελ. Α2: κα Στεφάνου Μ. Α3: κα Κατσίμπελη Γ.
Β1: κα Κατσίμπελη Γ. Β2: κος Αργυράκης Γ. Β3: κα Καμαρινοπούλου
Γ1: κα Ρηνάκη Ελ. Γ2: κος Λεοναρδόπουλος Γ. Γ3: κα Ατζάμπου Ελ.

Η Δ/ντρια            Η Υποδιευθύντρια           Ο Σύλλογος

Μπουρτζάκη Αγγ. Καμαρινοπούλου Αγγ.