ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «WALK THE GLOBAL WALK»

Το σχολείο μας συμμετέχει φέτος για δεύτερη χρονιά στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα «Walk the global walk», που υλοποιούν 11 χώρες της Ευρώπης. Το θέμα αυτής της χρονιάς είναι η κλιματική αλλαγή, στο πλαίσιο του 13ου στόχου για τη βιώσιμη ανάπτυξη. Στόχος είναι οι μαθητές να κατανοήσουν τις έννοιες που συνδέονται με την κλιματική αλλαγή, να ευαισθητοποιηθούν και να κινητοποιηθούν για την αντιμετώπισή της. Μαθητές της Γ τάξης συμμετέχουν με μεγάλη χαρά και ήδη έχουν προβεί σε μια σειρά δράσεων όπως η εκστρατεία για τη μείωση της ηλεκτρικής κατανάλωσης με το σβήσιμο των διακοπτών και η δημιουργία ιστοσελίδας όπου ανεβαίνουν οι προτάσεις και οι δράσεις τους για την κλιματική αλλαγή. Προετοιμάζουν ακόμη υλικό για την ενημέρωση των μαθητών των άλλων τάξεων του σχολείου και έχουν ζητήσει από το Δήμο να τους παραχωρήσει ελιές, για να φυτευθούν στο πίσω προαύλιο, καθώς η ελιά έχει μικρές ανάγκες για νερό και ταιριάζει με το μεσογειακό κλίμα της χώρας μας. Σε συνεννόηση με το κυλικείο κατάργησαν τα πλαστικά καλαμάκια στο χώρο του σχολείου. Υπεύθυνες καθηγήτριες για την υλοποίηση του προγράμματος είναι οι: κ. Καμαρινοπούλου Αγγ., Ατζάμπου Ελ., Καραφώτη Β., Καψή Ευγ., Λιπάρου Β., Περυσινάκη Π.

Φεβρουάριος 2020
« Ιαν   Μαρ »