IMG-13b6e8eb9e3b142ba0262a6c1bfd9760-V

ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΚΠ/ΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΑ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (18-20/4/2019)

Τριήμερη Εκδρομή της περιβαλλοντικής και πολιτιστικής ομάδας του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων στην πόλη των Ιωαννίνων
i) Έκθεση Εκδρομής
Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Αναζητώντας μία βιώσιμη πόλη” καθώς και του πολιτιστικού προγράμματος “Μία πόλη στα σύννεφα” , που εκπονούνται από ομάδες μαθητών της Γ΄ τάξεως του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων, πραγματοποιήθηκε στις 18, 19 και 20 Απριλίου 2019 τριήμερη εκδρομή στην πόλη των Ιωαννίνων καθώς και στην ευρύτερη περιοχή.
Την 1η ημέρα συγκεντρωθήκαμε νωρίς το πρωί στον χώρο του σχολείου προς αναχώρηση. Επισκεφτήκαμε σύντομα τα Μετέωρα και στη συνέχεια το Μέτσοβο, όπου είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε το μοναδικό φυσικό τοπίο και την παραδοσιακή αρχιτεκτονική. Το απόγευμα καταλήξαμε στα Ιωάννινα, όπου τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο μας, γευματίσαμε και ετοιμαστήκαμε για την νυχτερινή μας έξοδο στην πόλη των Ιωαννίνων.
Την 2η ημέρα, αμέσως μετά το πρωινό γεύμα, ετοιμαστήκαμε και πήγαμε στο Σπήλαιο Περάματος των Ιωαννίνων. Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το νησάκι των Ιωαννίνων και το Μουσείο του Αλή Πασά. Τα παιδιά μας, πραγματικά, εντυπωσιάστηκαν από τις ξεναγήσεις που μας έγιναν και στα δύο. Κατόπιν επιστρέψαμε στην πόλη, όπου γευματίσαμε. Αμέσως μετά συγκεντρωθήκαμε ακριβώς μπροστά στην είσοδο του κάστρου των Ιωαννίνων και περιηγηθήκαμε τα σοκάκια του και το Ιτς Καλέ. Κυριολεκτικά, σε αυτή την απογευματινή μας βόλτα, βρεθήκαμε σε μία άλλη εποχή! Αργότερα μεταβήκαμε στο ξενοδοχείο προκειμένου να ξεκουραστούμε, να γευματίσουμε και να ετοιμαστούμε για μία ακόμη εξόρμηση στην πόλη των Ιωαννίνων.
Την 3η ημέρα, αφού πήραμε το πρωινό μας, επισκεφτήκαμε το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Παύλου Βρέλλη, όπου όλοι θαυμάσαμε την πιστή αναπαράσταση μορφών και γεγονότων της Ελληνικής Ιστορίας.
To μεσημέρι αναχωρήσαμε για την Αθήνα. Επιστρέψαμε στον χώρο του σχολείου αργά το απόγευμα της ίδιας μέρας κουρασμένοι από την τριήμερη εξόρμησή μας, όμως γεμάτοι με υπέροχες εικόνες, εμπειρίες και ανθρώπους που θα κρατήσουμε μέσα στην καρδιά μας για πάντα.

ii) Αξιολόγηση προγράμματος εκδρομής – ταξιδιωτικού πρακτορείου – μεταφορικού μέσου – καταλύματος
Το πρόγραμμα της εκδρομής τηρήθηκε ικανοποιητικά σε μεγάλο βαθμό. Όμως, δεδομένης της πίεσης του χρόνου, δεν ήταν εφικτό να επισκεφτούμε όλα τα μουσεία που είχαμε προγραμματίσει, ενώ στο κάστρο των Ιωαννίνων τα μουσεία ήταν κλειστά λόγω κάποιας εκδήλωσης, όπως μας ενημέρωσαν. Παρόλα αυτά, καταφέραμε να δούμε τα πλέον χαρακτηριστικά σημεία και αξιοθέατα των Ιωαννίνων. Τα παιδιά μας ήταν απολύτως συνεργάσιμα σε όλες τις δραστηριότητες κατά τη διάρκεια της εκδρομής και δεν δημιουργήθηκε το παραμικρό δυσάρεστο.
Η συνεργασία μας με το ταξιδιωτικό πρακτορείο I.Q. ήταν άψογη σε όλα τα επίπεδα: Μας παρείχε ασφαλή και άνετη μετακίνηση με σύγχρονο διώροφο πούλμαν, 2 εξαιρετικούς οδηγούς, καθώς, και 1 υπέροχη συνοδό η οποία ήταν συνεχώς δίπλα μας σε ό,τι χρειαζόμασταν.
Όσον αφορά το κατάλυμά μας, ήταν το ξενοδοχείο AAR Hotel, το οποίο ήταν με σύγχρονες εγκαταστάσεις και 14 χιλιόμετρα από τα Ιωάννινα – γεγονός που διασφάλιζε στο να μη μας “ενοχλούν”, αλλά, ούτε και να “ενοχλούμε” άλλα σχολεία. Το πρωινό γεύμα ήταν ικανοποιητικό. Αντιθέτως, το βραδινό γεύμα θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί κάτω του μετρίου. Ίσως, αυτό, να είναι και το μόνο μελανό σημείο της παραμονής μας στα Ιωάννινα.

Οι συνοδοί καθηγητές
Γιώργος Αργυράκης