ΕΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ 1821 (22/3/2019)

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι η γιορτή του σχολείου μας για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 και ώρα 9:30.

Η Δ/νση και ο Σύλλογος Διδασκόντων

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΟΡΤΗΣ

1. Χρονικό της Επανάστασης του 1821 από τις μαθήτριες Λιζάρδου Μαρίνα και Τσεβά Ελένη.
  2. << Θούριος>> Ρήγα Φεραίου (απόσπασμα) από το μαθητή Δημήτρουλα Πέτρο και τη μαθήτρια Βάνα Αριστέα.
  3. <<Μαρμαρωμένος Βασιλιάς>> ( τραγούδι από τη χορωδία)
  4. << Ελληνική Νομαρχία>> Ανωνύμου του Έλληνος από τη μαθήτρια Παπαδοπούλου Κωνσταντίνα.
  5. <<Ο όρκος των Φιλικών>> (απόσπασμα) από τους μαθητές Διαμαντή Σταύρο και Λέκκα Φώτη.
  6. <<Μάχου υπέρ πίστεως και πατρίδος>> Αλέξανδρου Υψηλάντη (απόσπασμα) από τη μαθήτρια Γότση Νίκη.
  7. <<Εις τον Ιερόν Λόχον>> Ανδρέα Κάλβου από τη μαθήτρια Τσάβαλου Μαρίλεια.
  8. <<Τσάμικος>> (τραγούδι από τη χορωδία)
  9. <<Του Δράμαλη>> δημοτικό τραγούδι από το μαθητή Έγκαρχο Αναστάσιο.
  10. <<Απομνημονεύματα>> Θεόδωρου Κολοκοτρώνη (απόσπασμα) από τη μαθήτρια Δεσποτίδου Νικολέττα.
  11. <<Απομνημονεύματα>> Ιωάννη Μακρυγιάννη (απόσπασμα) από τη μαθήτρια Δασκαλάκη Ευγενία.
  12. <<Τα αηδόνια πια δε θα ρθουν στην Ιθάκη>> (τραγούδι από τη χορωδία)
  13. <<Το Ελληνόπουλο>> Βίκτωρος Ουγκώ από τους μαθητές Χούμπαβλη Βαγγέλη και Κεραμυδά Κωνσταντίνο.
  14. <<Ενθυμήματα στρατιωτικά της Επαναστάσεως των Ελλήνων>> Νικολάου Κασομούλη (απόσπασμα) από τη μαθήτρια Παπανικολάου Σοφία.
  15. Εθνικός Ύμνος.

Συντελεστές γιορτής

Επιλογή, επιμέλεια κειμένων : Λεοναρδόπουλος Γεώργιος

Μουσική επιμέλεια: Βύζα Αφροδίτη