ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΙΔ/ΚΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ (29/3/2017)

Ένα πολύ ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Στα μονοπάτια των άστρων» παρακολούθησαν οι μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας την Τετάρτη 29/3/2017 στο Πλανητάριο του Ευγενιδείου Ιδρύματος, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριές τους κα Ντούρου Ελ., κα Καραφώτη Β. και κα Καραγιαννοπούλου Δ. Η 40λεπτη ψηφιακή παράσταση έκανε εκτενή αναφορά στον Ήλιο του Γαλαξία μας, τη διαδικασία δημιουργίας των άστρων, τα είδη τους, τις λεγόμενες «μαύρες τρύπες» και πολλά άλλα εξαιρετικά ενδιαφέροντα για το σύμπαν. Χάρη στην πρόοδο της αστρονομικής έρευνας και της διαστημικής επιστήμης και με τη βοήθεια των οργάνων και εργαστηρίων που διαθέτουμε στις μέρες μας, οι παράξενοι και θαυμαστοί κόσμοι του Γαλαξία μας παρήλασαν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των μαθητών, η συμπεριφορά των οποίων υπήρξε ομολογουμένως άψογη.

αρχείο λήψης αρχείο λήψης (1)