ΑΓΩΝΑΣ 1

3η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ (3/10/2016)

Τη Δευτέρα 3/10/2016, 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού σύμφωνα με απόφαση του ΥΠΠΕΘ, πραγματοποιήσαμε δράσεις σχετικές με τον αθλητισμό. Το φετινό σύνθημα ήταν “Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός-Δικαίωμα για όλους! Οι μαθητές διάβασαν κείμενα από λογοτεχνικά βιβλία, συζήτησαν με τους διδάσκοντες και τους συμμαθητές τους για τις ωφέλειες που απορρέουν από τη φυσική άσκηση, κατέθεσαν τις εμπειρίες τους από τη συμμετοχή τους σε ατομικά και ομαδικά αθλήματα, έλυσαν σταυρόλεξα και κουίζπαρακολούθησαν βίντεο, ζωγράφισαν, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και συμμετείχαν σε αθλητικούς αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ και βόλεϋ. Την παράσταση έκλεψε η σκυταλοδρομία, στην οποία συμμετείχαν σχεδόν όλοι οι μαθητές.

Κατά γενική ομολογία το χάρηκαν τόσο τα παιδιά όσο και οι διδάσκοντες!

ΧΟΡΟΣ 1ΧΟΡΟΣ 2ΑΓΩΝΑΣ 1ΑΓΩΝΑΣ 2