ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ (10/4/2016)

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρωί της Κυριακής 10 Απριλίου 2016 (10:30–12:00) η δράση του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων «Καθαρίζω την περιοχή μου σε μια μέρα», σε συνεργασία με το 3ο Δημοτικό Σχολείο Άνω Λιοσίων και τον Ε.Π.Ο.Σ. Φυλής. Στόχος μας η ευαισθητοποίηση των μαθητών από μικρή ακόμα ηλικία στο ζήτημα της φροντίδας και προστασίας του φυσικού περιβάλλοντος, μέσα από πράξεις που αποτελούν ένδειξη παιδείας και πολιτισμού και τους καθιστούν ενεργούς αυριανούς πολίτες. Συμμετείχαν περίπου 50 μαθητές από τα δύο σχολεία -υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας Καλαφάτη Αθ.– που καθάρισαν την περιοχή γύρω από το 4ο Γυμνάσιο, φτάνοντας μέχρι τον Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου Ζωφριάς, όπου τους περίμενε μια ευχάριστη έκπληξη από τον Πατέρα Ιγνάτιο: ένας χυμός και ένα κρουασάν για τον καθένα. Τα απαραίτητα αναλώσιμα (σακκούλες απορριμμάτων και γάντια μιας χρήσης) προσέφερε ο κ. Σώκαλης (πατέρας μαθήτριας) και ατομικά νερά ο Σύλλογος Γονέων του 3ου Δημοτικού. Στη δράση παρευρέθηκαν και συμμετείχαν εκπρόσωποι της Δημοτικής Αρχής (ο Αντιδήμαρχος κ. Καμπόλης Δ., ο Αναπληρωτής Δήμαρχος και Πρόεδρος Β/θμιας Σχολικής Επιτροπής κ. Χατζητρακόσιας Ν., ο Πρόεδρος Παιδικών Σταθμών κ. Καμαρινόπουλος Π., η Δημοτική Σύμβουλος κα Χριστοπούλου Μ. ), ο Πρόεδρος και η Γραμματέας του Συλλόγου Γονέων του 3ου Δημοτικού κ. Γεωργίου και κα Ζάγκα Ευ., ο Αντιπρόεδρος του Ε.Π.Ο.Σ. Φυλής κ. Καλαφάτης Ι., η Διευθύντρια του σχολείου μας κα Μπουρτζάκη Αγγ. και οι εκπαιδευτικοί κα Καψή Ευγ. και κ. Τσούπρας Γ.

Τους ευχαριστούμε όλους και ευχόμαστε να οργανώσουμε και του χρόνου παρόμοιες δράσεις!

Μπράβο, παιδιά!

ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 1 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΧΩΦΡΙΑΣ 2ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 3 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 4 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 8 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 9 4o_gymnasio_katharismos7 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΩΦΡΙΑΣ 6 ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΖΨΦΡΙΑΣ 7