Scan0004

ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ (17/2/2016)

Με πρωτοβουλία του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 17 Φεβρουαρίου, τηλεδιάσκεψη με θέμα την ασφαλή χρήση του διαδικτύου, στην οποία συμμετείχαν 15 σχολεία από όλη την Ελλάδα. Με τη βοήθεια λογισμικού τηλεδιάσκεψης (video-conferencing) μαθητές της Β’ τάξης του 4ου Γυμνασίου Άνω Λιοσίων είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μια εισήγηση για τους κινδύνους που ελλοχεύουν στο διαδίκτυο. Η πληροφόρησή τους περιείχε προβολή σχετικών βίντεο φτιαγμένων από μαθητές για μαθητές και συζήτηση πάνω σε αυτά. Η τηλεδιάσκεψη έκλεισε με παρατηρήσεις, σχόλια και ερωτήματα από το μέρος των μαθητών όλων των σχολείων. Η ανταπόκριση των μαθητών ήταν ενθουσιώδης και δήλωσαν ικανοποιημένοι από την ενημέρωση τόσο σε επίπεδο υλικού, όσο και σε επίπεδο παρουσίασης του υλικού.

Scan0004

ΣΥΝΕΣΗ