ΕΚΠ/ΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΠΡΩΤΗ ΩΡΑ ΣΙΝΕΜΑ” (2015-2016)

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Πρώτη ώρα σινεμά» παρακολούθησαν οι μαθητές της Β΄ και της Γ΄ τάξης στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του σχολείου μας στις 9/11/2015 την 5η και 6η διδακτική ώρα αντίστοιχα, στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών. Πρόκειται για μια εισαγωγή στην τέχνη του κινηματογράφου, παγκόσμιου, ευρωπαϊκού και ελληνικού, που διοργανώνεται από την Κινηματογραφική Εταιρεία Αθηνών και το Κοινωφελές Ίδρυμα Ι. Λάτση. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την πιο δημοφιλή σύγχρονη μορφή τέχνης μέσα από μια διαδραστική προβολή προσαρμοσμένη στην ηλικία τους (σχετικά βίντεο, αποσπάσματα από κλασικές ταινίες, παιχνίδια οπτικών τρυκ, ασκήσεις αλληλεπίδρασης) και ανακάλυψαν μερικά από τα μυστικά που κρύβουν οι κινηματογραφικές εικόνες.

Στο τέλος της παρουσίασης μοιράστηκε στους μαθητές ενημερωτικό φυλλάδιο για το πρόγραμμα, που περιλαμβάνει συμβουλές για τους φίλους της έβδομης τέχνης πριν από την παρακολούθηση μιας ταινίας, κατά τη διάρκειά της αλλά και μετά τους τίτλους τέλους, 25 πράγματα που πρέπει να ξέρει κανείς για το σινεμά, 30 κλασικά αριστουργήματα του παγκόσμιου και 15 του ελληνικού κινηματογράφου, καθώς και ενδεικτική βιβλιογραφία για το θέμα. Τέλος, καλεί τους μαθητές να γράψουν τη δική τους κριτική για δύο από τις σκηνές που είδαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος: στον «Μεγάλο Δικτάτορα» τη σκηνή με τη φουσκωτή υδρόγειο σφαίρα και στον «Χρυσοθήρα» τη σκηνή όπου ο Τσάρλι Τσάπλιν εμπνέεται ένα αυτοσχέδιο χορευτικό με δυο κομμάτια ψωμί. Δίνει μάλιστα και ενδεικτικές ερωτήσεις στις οποίες μπορούν να απαντήσουν γράφοντας την κριτική τους.

Τι λέτε παιδιά; Δεν είναι καλή ιδέα να γράψετε τη δική σας κριτική για τις σκηνές αυτές και να τις δώσετε στην καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών; Ή ίσως και να δείτε ολόκληρες τις κλασικές αυτές ταινίες; Οι καλύτερες από τις απαντήσεις σας θα δημοσιευτούν στο περιοδικό «ΣΙΝΕΜΑ» και στους ιστότοπους www.cinemag.gr και www.latsis-foundation.org

ΣΙΝΕΜΑ 1   ΣΙΝΕΜΑ 3