Μαρ 01 2015

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ E-TWINNING (ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2014-2015)

e-tΑυτή τη σχολική χρονιά υλοποιείται στο σχολείο μας και ένα ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-twinning από τις εκπαιδευτικούς κ. Αρμενάκα Β. (Αγγλικών), κ. Καψή Τζ. (Αγγλικών), κ. Καμαρινοπούλου Αγγ. (φιλόλογο) και κ. Καλαφάτη Αθ. (Οικιακής Οικονομίας) και μαθητές της Β΄ τάξης. Μέσα από τέτοια Προγράμματα, σχολεία από διαφορετικές ευρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται, για να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Πιο συγκεκριμένα, μαθητές και εκπαιδευτικοί από διάφορες χώρες της Ευρώπης γνωρίζονται, ανταλλάσσουν απόψεις και δημιουργούν δεσμούς φιλίας και συνεργασίας. Το δικό μας Πρόγραμμα έχει τίτλο: «Πολιτιστικά και περιβαλλοντικά θέματα στην Ευρώπη» και στα πλαίσιά του τα παιδιά ερευνούν, μελετούν, προβληματίζονται πάνω σε θέματα όπως η υγιεινή διατροφή, η προστασία του περιβάλλοντος, ο ιδιαίτερος πολιτισμός των ευρωπαϊκών λαών κ.ά. και δημιουργούν σχετικές εργασίες, οι οποίες αναρτώνται στην πλατφόρμα του e-twinning, για να αποτελέσουν αφορμή συζήτησης και γόνιμης ανταλλαγής απόψεων με συνομηλίκους τους από άλλα ευρωπαϊκά κράτη.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/4gymanliosion/2015/03/01/%ce%b5%cf%85%cf%81%cf%89%cf%80%ce%b1%cf%8a%ce%ba%ce%bf-%cf%80%cf%81%ce%bf%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bc%ce%bc%ce%b1-e-twinning/