ΔΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ (6/10/2014)

IMG_1216Τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την 1η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, η οποία είχε ως θεματικό άξονα “Ρατσισμός και διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι”, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι παρακάτω δράσεις:
συζήτηση για το νόημα, την ανάγκη και το σκοπό της θεσμοθέτησης της συγκεκριμένης μέρας στη σχολική ζωή και ανάκληση προσωπικών εμπειριών-βιωμάτων των μαθητών που σχετίζονται με οποιασδήποτε μορφής ρατσισμό
συγγραφή γραπτού δοκιμίου (έκθεσης) με θέμα διαφορετικό για κάθε τάξη, ενταγμένο την ευρύτερη θεματολογία “Αθλητισμός-σεβασμός στη διαφορετικότητα”, διαμορφωμένο από τους Φιλολόγους του σχολείου σε συνεργασία με τους μαθητές.
ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες σε προφορικό ή γραπτό λόγο μέσα στο πλαίσιο “Αθλητισμός και Διαφορετικότητα” (καταγραφή συνθημάτων, δημιουργία σταυρολέξων, κουϊζ, ακροστοιχίδων κ.λπ.)
δημιουργία εικαστικών έργων, κυρίως ομαδικών (κολάζ, σκίτσα, ζωγραφιές, κόμικς), με συναφή θεματολογία και καθοδήγηση από την καθηγήτρια των Καλλιτεχνικών
προβολή σχετικών βίντεο από το διαδίκτυο (η ιστορία μιας κωφάλαλης κοπέλας, η ιστορία ενός ζευγαριού που ο άντρας δεν έχει χέρια, πραγματικά στιγμιότυπα όπου οι αθλητές έμπρακτα αποτρέπουν τη βία και σέβονται τη διαφορετικότητα, η σχέση πατέρα και παιδιού με ειδικές ανάγκες).
αγώνες ποδοσφαίρου, μπάσκετ, βόλευ και μπάτμιντον με την καθοδήγηση της γυμνάστριας και παρακολούθηση των αγώνων από τους υπόλοιπους μαθητές μέσα σε κλίμα “σεβασμού του διαφορετικού” ως επιστέγασμα της όλης εκδήλωσης.

IMG_1231

IMG_1234

IMG_1237

IMG_1239

IMG_1240

Οι μαθητές με τις παραπάνω δράσεις προβληματίστηκαν και αναστοχάστηκαν πάνω στις μορφές και τις διαστάσεις του φαινομένου του ρατσισμού στη σύγχρονη κοινωνία, ευαισθητοποιήθηκαν για την αντιμετώπισή του μέσα από το σεβασμό της διαφορετικότητας του κάθε ανθρώπου, αλλά και χαλάρωσαν με τις ομαδικές αθλητικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν και στις οποίες συμμετείχαν με ενθουσιασμό.
IMG_1250
Φωτογραφίες με στιγμιότυπα από τις δράσεις της ημέρας και μέρος του παραγόμενου από τους μαθητές υλικού αναρτήθηκε σε διάφορους χώρους (πίνακες ανακοινώσεων, μαθητικές αίθουσες, αίθουσα εκδηλώσεων).