ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΕΚΠ/ΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΙΚΟΥΠΗ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ” (18/12/2014)

Στις 18/12/2014 οι μαθητές της Γ Γυμνασίου παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Βουλής των Ελλήνων: «Η αρχή της δεδηλωμένης, από τον Τρικούπη στο σήμερα», στο πλαίσιο της έκθεσης “Χαρίλαος Τρικούπης, Έκθεση Ιστορικών Κειμηλίων της Οικογένειας Τρικούπη”.
Το θέμα του εκπαιδευτικού προγράμματος ήταν η αρχή της δεδηλωμένης και τα ιστορικά της συμφραζόμενα κατά την εποχή του Τρικούπη, η κατάδειξη της σημασίας της ως θεμελιώδους στοιχείου του κοινοβουλευτικού πολιτεύματος, καθώς και η επισήμανση πως εξακολουθεί και σήμερα να αποτελεί αυτονόητο χαρακτηριστικό κάθε κοινοβουλευτικού καθεστώτος.
Μετά το τέλος του προγράμματος, το οποίο περιέλαβε βιωματικές, συμμετοχικές και διαλογικές δραστηριότητες, οι μαθητές επισκέφτηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας και κάθισαν στα θεωρεία της Βουλής!!!