ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ (2/10/2013)

Στις 2/10/2013 οι μαθητές της Γ τάξης του 4ου Γυμνασίου πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Βουλή, όπου αρχικά σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα παρακολούθησαν εκπαιδευτικό βίντεο με θέμα την ιστορία του κτηρίου της Βουλής, τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της, καθώς και την αξία της Βουλής και της Δημοκρατίας. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην έκθεση της αίθουσας Ελευθερίου Βενιζέλου και στο τέλος επισκέφτηκαν την αίθουσα της Ολομέλειας.
Το πρόγραμμα επισκέψεων σχολείων στη Βουλή ξεκίνησε το 1994. Η έναρξή του συνέπεσε με τη διοργάνωση της πρώτης έκθεσης που παρουσιάστηκε στην αίθουσα Ελευθερίου Βενιζέλου του κτιρίου της Βουλής, η οποία ήταν αφιερωμένη στον εορτασμό των 150 χρόνων νεοελληνικού κοινοβουλευτικού βίου. Από το 2004, το σχεδιασμό και τη διαχείριση του προγράμματος έχει αναλάβει το Ίδρυμα της Βουλής για τον Κοινοβουλευτισμό και τη Δημοκρατία.