ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ (2/2/2014)

Mona Liza                      ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ
ΣΕ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΟ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ
ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ 2 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ώρα 11.30πμ
Ελάτε μαθητές με τους γονείς σας, καθηγητές με τις οικογένειές σας, και φίλοι της τέχνης, στην έκθεση για τον Λεονάρντο Ντα Βίντσι:
Συγκέντρωση στην είσοδο του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού , Πειραιώς 254, Ταύρος 177 78 ώρα 11:30π.μ.
έκπτωση 10% σε ομαδικό εισιτήριο.
Πειραιώς 254, Ταύρος 177 78

ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΧΩΡΟΣ                         ,

Τιμές εισιτηρίων:
Ενήλικες: 7 ευρώ
Παιδιά- μειωμένο: 4 ευρώ

Η έκθεση περιλαμβάνει περισσότερα από 40 τρισδιάστατα διαδραστικά μοντέλα εφευρέσεων και μηχανών: ιπτάμενες μηχανές, μοντέλα που βασίζονται στην υδραυλική και τη μηχανική επιστήμη καθώς και στρατιωτικό εξοπλισμό. Έχουν αποδοθεί με απόλυτη ακρίβεια χρησιμοποιώντας υλικά της εποχής του όπως ξύλο, μέταλλο, ύφασμα και σχοινιά.

Οι μηχανές-κατασκευές συμπληρώνονται από εγκαταστάσεις multimedia που περιλαμβάνουν 55 προσομοιώσεις.

Κατά τη διάρκεια της έκθεσης οι επισκέπτες θα έχουν επίσης την ευκαιρία να θαυμάσουν 23 ψηφιακά αντίγραφα των παγκοσμίου φήμης ζωγραφικών έργων του μεγάλου δημιουργού, ανάμεσά στα οποία η «Μόνα Λίζα», «ο Μυστικός δείπνος» και «Η κυρία με την Ερμίνα».

Ίδρυμα Μείζονος ελληνισμού – Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος»
Πειραιώς 254, Ταύρος 177 78

Ιστοσελίδα: www.hellenic-cosmos.gr