ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Θυμάμαι Πάντα ότι το Σχολείο πρέπει να διαπαιδαγωγεί και να διαμορφώνει προσωπικότητες Ελεύθερες και Πειθαρχημένες, Εργατικές και Συνεργατικές, με Συνείδηση της Πραγματικότητας, Αισιοδοξία, Υπομονή, Επιμονή, Θέληση, Πρωτοβουλία και Τόλμη!

΄Δέκα Εντολές – Ποιντ Συστεμ – Λέμε «Οχι!»

1. Χρησιμοποιώ το Ασανσέρ Μόνο με Συνοδεία Καθηγητή! 20p-40p
2. Βγαίνω έξω από την Αυλή κατά τις ώρες λειτουργίας του Σχολείου (8.00 πμ. – 2.00 μμ.) Μόνο με Άδεια! 20p-40p
3. Σέβομαι τον Συμμαθητή μου! Φέρομαι και Μιλάω με Ευπρέπεια! Δεν Μαλώνω, Δεν Σπρώχνομαι, Δεν Βρίζω! 15p-40p
4. Σέβομαι τον Εαυτό μου! Δεν επιτρέπω να με σπρώχνουν και να με βρίζουν! Αν συμβεί αυτό το αναφέρω στον εφημερεύοντα καθηγητή αμέσως, χωρίς να απαντήσω στην προσβολή! 5p-15p
5. Δεν Τρέχω και Δεν Φωνάζω στους Διαδρόμους και στις Σκάλες! 5p-15p
6. Προσέχω, Συμμετέχω στο Μάθημα! Δεν παρακολουθώ μέρος ή εξολοκλήρου το μάθημα Μόνο με Άδεια του καθηγητή μου! 10p-20p
7. Διατηρώ το Σχολείο Καθαρό! Αν λερώσω 5p, Αν καθαρίσω -5p έως -10p
8. Διατηρώ την Τάξη μου, το Θρανίο μου, την Καρέκλα μου Καθαρή! Δεν καταστρέφω την Κοινή Περιουσία ή τα Πράγματα των άλλων! 5p-40p
9. Χτυπάω πριν ανοίξω μία πόρτα! 3p-10p
10. Σέβομαι τους Καθηγητές μου και Ακολουθώ τις Παρατηρήσεις τους! 3p – 40p

Έπαινοι και Βραβεύσεις
1. Αριστεία απονέμονται στους μαθητές που πέτυχαν Βαθμό Προαγωγής από 18.6! (28η Οκτωβρίου)
2. Βραβεύεται ο μαθητής κάθε τμ/τος που πέτυχε τον καλύτερο Βαθμό Προαγωγής στο τμήμα! (28η Οκτωβρίου)
3. Επαινούνται οι μαθητές που δεν πραγματοποίησαν καμία απουσία από τα μαθήματα του Α και Β τριμήνου! (17 Νοέμβρη και 25η Μαρτίου)
4. Επαινούνται οι μαθητές που συμμετέχουν σε οργανωμένες ομάδες διατήρησης των κοινόχρηστων σχολικών χώρων καθαρών! (17 Νοέμβρη και 25η Μαρτίου)
5. Επαινούνται οι μαθητές που συμμετείχαν ενεργά στις Καινοτόμες Δράσεις και τα Προγράμματα! (Γιορτή Λήξης Σχολικού Έτους)
6. Επαινούνται τα τμήματα που οι μαθητές τους δεν παρέβηκαν τις Εντολές του Σχολικού Κανονισμού! (Γιορτή Λήξης Σχολικού Έτους)
7. Επαινούνται οι μαθητές που με οποιονδήποτε τρόπο συνέβαλαν στην καλή λειτουργία του Σχολείου, της Τάξης τους, του Τμήματός τους!
Τα Δικαιώματα μου – Λέμε «Ναι!»
1. Σκέφτομαι, Συμμετέχω, Ψηφίζω τα όργανα που με εκπροσωπούν, έχω φωνή!
2. Απαιτώ από τον πρόεδρο του τμήματος μου να με εκπροσωπεί στη Δ/νση του Σχολείου!
3. Απαιτώ από το Προεδρείο του 15μελους ΜΣ να με εκπροσωπεί στο Σύλλογο Διδασκόντων!
4. Απαιτώ από όλη τη Σχολική Κοινότητα να σέβεται την προσωπικότητα μου και την διαφορετικότητα μου!
5. Απαιτώ από τον καθηγητή μου να μου εξηγεί με καλό τρόπο οποιαδήποτε απορία έχω σχετικά με το μάθημα και την συμπεριφορά μου στην τάξη ή στο σχολείο.
Θυμάμαι Πάντα ότι το Σχολείο πρέπει να με προετοιμάζει για την Ζωή.
Απαιτώ να θυμούνται ότι ο μαθητής είναι η Ζωή και ότι το Σήμερα δεν θα το ξαναζήσω!

1. 21/09/: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης
    Η Διεθνής Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε το 1981 από τον ΟΗΕ για να συμπίπτει με την ετήσια γενική συνέλευση του Οργανισμού κάθε Σεπτέμβριο. Από το 2001 γιορτάζεται σε σταθερή ημερομηνία, την 21η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου.
Δεκέμβριος 2013
« Οκτ   Ιαν »