ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ PHYSICS ON STAGE (2012-2013)

Το 4ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό που αποτελεί μέρος του Πανευρωπαϊκού Διαγωνισμού “Physics on Stage”. Ο διαγωνισμός έλαβε χώρα στις 12 και 13 Οκτωβρίου 2012 στην Αθήνα. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 145 σχολεία από την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Ιδιωτική και Δημόσια Εκπαίδευση της χώρας μας. Από τις 145 συμμετοχές εγκρίθηκαν οι 45 εργασίες. Το 4ο Γυμνάσιο Άνω Λιοσίων είναι ανάμεσα στα 10 πρώτα σχολεία και είναι δεύτερο αναπληρωματικό για τον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό του «Physics on Stage». Σκοπός του «Physics on Stage» είναι η προώθηση και ο πολλαπλασιασμός καινοτόμων και εκλαϊκευμένων διδακτικών προσεγγίσεων των Φυσικών Επιστημών. Οι μαθητές της Γ2 τάξης με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους κ. Πετροπούλου Χριστίνας, φυσικού, και Καλιτσουνάκη Κατερίνα, εικαστικού, εφαρμόζοντας διαθεματικές, συνεργατικές και βιωματικές μεθόδους διδακτικής εκλαΐκευσαν την έννοια της «Άνωσης» και δημιούργησαν την μικρού μήκους ταινία κινουμένων σχεδίων από πλαστελίνη «Εύρηκα … ταινία» η οποία είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο. O Σύλλογος Διδασκόντων του 4ου Γυμνασίου και οι υπεύθυνες για το πρόγραμμα καθηγήτριες κ. Πετροπούλου Χρ. και Καλιτσουνάκη Κατ. θέλουν να ευχαριστήσουν ιδιαίτερα τους γονείς και τους μαθητές που παρουσίασαν την εργασία τους στο κοινό και τους κριτές.