ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΟΠΟΛΗ (10/10/2012)

ακροπολη των αθηνών

Στα πλαίσια του μαθήματος των Καλλιτεχνικών και με αρχηγό τον εκπαιδευτικό Ιωαννίδη Γ. η Α τάξη πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στον Ιερό Βράχο της Ακροπόλεως στις 10/10/2012.

Η ξενάγηση άρχισε απέναντι από τα Προπύλαια – με θέα την Ακρόπολη. Η ξεναγός μίλησε στους μαθητές για τον Ιερό Βράχο και για τη στρατηγική σημασία του στα Αρχαία Χρόνια. Επίσης οι μαθητές ενημερώθηκαν  για τα κτίσματα που πρόκειται να δουν στο χώρο του Ιερού Βράχου.
other_monuments_719_396Στα Προπύλαια η ξεναγός εξήγησε στα παιδιά τη διαφορά των Ιωνικών από τους Δωρικούς Κίονες – και γιατί οι αρχιτέκτονες χρησιμοποίησαν εδώ και τους δύο ρυθμούς.
Μετά από το Ερεχθείο (με τις Καρυάτιδες) και το Ναό της Απτέρου Νίκης η ξεναγός περιέγραψε τον Παρθενώνα (τους αρχιτέκτονες και τα περίφημα γλυπτά της Ζωφόρου τα περισσότερα από τα οποία σήμερα βρίσκονται στο Βρετανικό Μουσείο).