ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2011-2012

Πραγματοποιήθηκαν οι εξής Διδακτικές Επισκέψεις κατά το σχολικό έτος 2011-2012:
1. 20/9/2011-Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο της Α τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας με υπεύθυνη την κ. Νασιοπούλου Γ. ΠΕ10. Στην Επίσκεψη οι μαθητές χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Η μία ομάδα παρακολούθησε εκπαιδευτικό-βιωματικό πρόγραμμα και η άλλη παρακολούθησε ξενάγηση στους χώρους εκθεμάτων Κυκλαδικού και Μυκηναϊκού Πολιτισμού του Μουσείου.
2. 14/10/2011 Επίσκεψη στη ΙΜ Καισαριανής με ξενάγηση της Α και Β τάξης στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών με υπεύθυνο τον κ. Ιωαννίδη Γ. ΠΕ01.
3. 14/10/2011 Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο της Γ τάξης, όπου το Γ1 πήρε μέρος σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου, ενώ το Γ2 παρακολούθησε ξενάγηση στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας.
4. 9/11/2011 Επίσκεψη της Α τάξης στον αρχαιολογικό χώρο της Ακρόπολης Αθηνών.
5. 9/11/2011 Επίσκεψη της Β τάξης στο Μουσείο της Ακρόπολης.
6. 9/11/2011 Επίσκεψη της Γ τάξης στο Μουσείο Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας με υπεύθυνη την κ. Θεοδωρακοπούλου Π. ΠΕ 02.Οι μαθητές παρακολούθησαν παρουσίαση power point σχετικά με την εξοικονόμηση νερού από τους κατοίκους της Αθήνας από την αρχαιότητα έως και τη Ρωμαϊκή εποχή και ξεναγήθηκαν στην υπαίθρια έκθεση υδραυλικού δικτύου και λουτρικού συγκροτήματος της Ρωμαϊκής περιόδου στην Αθήνα.
7. 20/12/2011 Επίσκεψη της Β τάξης στο Βυζαντινό Μουσείο στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών, με υπεύθυνο τον κ. Ιωαννίδη Γ. ΠΕ01.
8. 20/12/2011 Επίσκεψη της Γ τάξης στη Βουλή με ξενάγηση στον εκθεσιακό χώρο της Βουλής και παρακολούθηση συνεδρίασης στα πλαίσια του μαθήματος Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.
9. 22/12/2011 Επίσκεψη στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσεία της Α τάξης. Στην Επίσκεψη οι μαθητές που είχαν παρακολουθήσει ξενάγηση κατά την διδακτική επίσκεψη στις 20/9/2011, παρακολούθησαν εκπαιδευτικό-βιωματικό πρόγραμμα με τίτλο «Ο ιερέας Νεσπακασούτ» που αφορούσε τον Αιγυπτιακό Πολιτισμό. Η άλλη ομάδα παρακολούθησε ξενάγηση στους χώρους Μυκηναϊκού Πολιτισμού του Μουσείου στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας.
10. 18/1/2012 Επίσκεψη της Α τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας και Γ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της τεχνολογίας στο Πολεμικό Μουσείο.
11. 18/1/2012 Επίσκεψη της Β τάξης στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στα πλαίσια του μαθήματος των Μαθηματικών, με υπεύθυνη την κ. Καραφώτη Β. ΠΕ03.
12. 29/2/2012 Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Ελένη» στα πλαίσια του μαθήματος Αρχαία Ελληνική Γραμματεία με υπεύθυνες τις κ. Καμαρινοπούλου Αγ. ΠΕ02 και Θεοδωρακοπούλου Π. ΠΕ02. Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν θετικά και οι παράγοντες του θεάτρου τους συγχάρηκαν για την προσοχή τους κατά την διάρκεια της παράστασης.
13. 7/3/2012 Επίσκεψη της Α και Β τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας με Υπεύθυνο τον κ. Αργυράκη Γ. και της Γ τάξης στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας, στο Θωρηκτό Αβέρωφ. Οι μαθητές της Α τάξης ξεναγήθηκαν στους χώρους των μηχανών και οι μαθητές της Β τάξης ξεναγήθηκαν στο χώρο πλοήγησης του πλοίου και διαπίστωσαν τον τρόπο κίνησης του πλοίου. Οι μαθητές της Γ τάξης παρακολούθησαν ξενάγηση των ηρωϊκών μαχών που έδωσε το Θωρηκτό κατά τον Α παγκόσμιο πόλεμο.