«ΤΑΛΑΝΤΩΣΕΙΣ»: ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ (2013-2014)

«ΡΥΠΑΝΣΗ ΥΔΑΤΩΝ»: ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Β΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΦΥΣΙΚΗ (2012-2013)

ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ (23/9/2015)

Το σχολείο μας, την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015 (ημέρα φθινοπωρινής ισημερίας) συμμετείχε στη Διεθνή δράση με τίτλο «Πείραμα του Ερατοσθένη» για τη μέτρηση της ακτίνας της Γης, σε συνεργασία με άλλα σχολεία από όλο τον κόσμο.

Η δράση, σε εθνικό επίπεδο, διοργανώθηκε από τα ΕΚΦΕ Σερρών, Κατερίνης, Ευβοίας και Λακωνίας με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπεύθυνων ΕΚΦΕ (ΠΑΝΕΚΦΕ) και συγκαταλέγεται μεταξύ των 10 πιο όμορφων επιστημονικών πειραμάτων στην ιστορία της Φυσικής.

Βασική ιδέα του πειράματος είναι την ημέρα ισημερίας και κατά την ώρα μεσουράνησης του Ηλίου να μετρηθεί η σκιά ενός κατακόρυφου αντικειμένου γνωστού ύψους. Με γνωστές τις γεωγραφικές συντεταγμένες του σχολείου μας και την απόστασή του από τον Ισημερινό, οι μαθητές υπολόγισαν την ακτίνα της Γης.

Οι παρατηρήσεις και οι μετρήσεις πραγματοποιήθηκαν στην αυλή του σχολείου μας. Το πείραμα πραγματοποιήθηκε από μαθητές μας της Γ΄ τάξης και υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας φυσικής του σχολείου μας, κας Ντούρου Ελισσάβετ.

Σκοπός της δράσης ήταν η συμμετοχή των μαθητών σε μια δραστηριότητα μεγάλου ενδιαφέροντος, η ανταλλαγή των δεδομένων και η διαθεματική προσέγγιση, καθώς οι μαθητές ασχολήθηκαν με γνωστικές διαδικασίες από τη Φυσική, τα Μαθηματικά, τη Γεωγραφία, την Πληροφορική κ.α.

Περισσότερες πληροφορίες για την δράση μπορείτε να βρείτε στις ηλεκτρονικές διευθύνσεις: http://ekfe.ser.sch.gr/site/ και http://eratosthenes.ea.gr/

Slide3

Slide1 Slide2

1. 13/04/2003: Η τραγωδία των Τεμπών. 21 μαθητές από το Λύκειο Μακροχωρίου Ημαθίας χάνουν τη ζωή τους, όταν νταλίκα διεμβολίζει το τουριστικό λεωφορείο στο οποίο επιβαίνουν.

Απρίλιος 2021
« Μαρ