«ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ»: ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ Γ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ (2013-2014)

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΒΙΒΛΙΟΥ «ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΑΝΘΡΑΚΑΣ» ΤΟΥ ΑΠΤΟΝ ΣΙΝΚΛΕΡ

Απόσπασμα από το «Βασιλιά Άνθρακα» του Απτον Σινκλερ

Υπήρχε ένα μέρος στον καταυλισμό που το έλεγαν «παραγκούπολη». Εκεί, ανάμεσα στα μικρά βουνά σκουριάς, οι φτωχότεροι των νεοφερμένων αλλοδαπών πήραν άδεια να χτίσουν μόνοι τους καλύβια από παλιές σανίδες, τσίγκο και φύλλα ασφαλτόπανου. Αυτά τα σπίτια ήταν κατώτερα και από τα αξιοπρεπή κοτέτσια, όμως σε μερικά από αυτά στοιβάζονταν μια ντουζίνα άνθρωποι, άνδρες και γυναίκες κοιμόντουσαν σε παλιά κουρέλια, κουβέρτες, σε πάτωμα από στάχτη. Εδώ τα μωρά μαζεύονταν σαν μύγες. Φορούσαν, κυρίως, μια και μόνη κουρελιασμένη μπλούζα, ενώ τα γυμνά οπίσθια τους ατένιζαν ξεδιάντροπα τον ουρανό.

Τι μπορούσε να κάνει; Μήπως τελικά, το μόνο που τους ταίριαζε ήταν να δουλεύουν στη βρώμα, γι’ αυτό είχαν μαντρωθεί στο συγκεκριμένο χώρο; Αυτά έλεγε η αλαζονική συνείδηση της αγγλοσαξονικής φυλής, διαλογιζομένη τις ορδές της Μεσογείου που έφεραν ένα αποδοκιμαστέο σχήμα κεφαλιού.
… Πάντα, όταν κάποιος κατανοήσει τη ζωή των ανθρώπων, τότε δείχνει έλεος απέναντι τους και όχι περιφρόνηση. Εδώ υπήρχε μια ξεχωριστή φυλή πλασμάτων, υπόγειων καλικάντζαρων, αλυσοδεμένων και στραγγαλισμένων από την κοινωνία για δικούς της λόγους. Έξω, στην ηλιόλουστη χαράδρα, οι μεγάλες σειρές των βαγονιών κατέβαζαν το φορτίο του μαλακού άνθρακα, του άνθρακα που έφτανε στα πέρατα της γης, σε μέρη που οι ανθρακωρύχοι δεν είχαν ακούσει ποτέ στη ζωή τους, για να γυρίσει τους τροχούς της βιομηχανίας, τα προϊόντα της οποίας ποτέ τους δε θα έβλεπαν. Για να φτιαχτεί φίνο μετάξι για κομψές κυρίες, στολίδια για να κοσμήσουν την εμφάνισή τους, για να διασχίσουν οι μεγάλοι συρμοί των βαγονιών με τις μαλακές ταπετσαρίες ερήμους και ψηλά βουνά, για να οδηγηθούν τα μεγαλοπρεπή ατμόπλοια από τις χειμωνιάτικες καταιγίδες στις αστραφτερές τροπικές θάλασσες. Οι κομψές κυρίες με τα πολύτιμα μετάξια και τα κοσμήματα θα μπορούσαν να φάνε, να κοιμηθούν, να γελάσουν, να ξαπλώσουν με άνεση, χωρίς να γνωρίζουν το παραμικρό για τα καχεκτικά κατσιασμένα πλάσματα του σκότους, και ούτε εκείνα να γνωρίζουν κάτι γι’ αυτές. Ο Χαλ σκέφτηκε πολύ το ζήτημα, δάμασε την αγγλοσαξονική περηφάνια του και συγχώρησε ότι απωθητικό είχαν αυτοί οι άνθρωποι – τη βάρβαρη και φλύαρη γλώσσα τους, τα ψειριασμένα σπίτια τους, τα ξεβράκωτα μωρά τους.
Κεφάλαιο 6 σελ.35-37.

How They Forecast a Cold Winter

One day in early September the chief of a Native American tribe was asked by his tribal elders if the winter of 2009/10 was going to be cold or mild.  The chief asked his medicine man, but he too had lost touch with the reading signs from the natural world around the Great Lakes.

In truth, neither of them had idea about how to predict the coming winter.  However, the chief decided to take a modern approach, and the chief rang the National Weather Service in Gaylord Michigan.

‘Yes, it is going to be a cold winter,’ the meteorological officer told the chief.  Consequently, he went back to his tribe and told the men to collect plenty of firewood.

A fortnight later the chief called the Weather Service and asked for an update. ‘Are you still forecasting a cold winter?’ he asked.

‘Yes, very cold’, the weather officer told him.

As a result of this brief conversation the chief went back to the tribe and told his people to collect every bit of wood they could find.

A month later the chief called the National Weather Service once more and asked about the coming winter. ‘Yes,’ he was told, ‘it is going to be one of the coldest winters ever.’

‘How can you be so sure?’ the chief asked.

The weatherman replied: ‘Because the Native Americans of the Great Lakes are collecting wood like crazy.’

1. 21/04/1967: Στρατιωτικό πραξικόπημα στην Ελλάδα, υπό τον συνταγματάρχη Γεώργιο Παπαδόπουλο. Οι πραξικοπηματίες ορίζουν ως πρωθυπουργό τον Αρεοπαγίτη Κωνσταντίνο Κόλλια.

Απρίλιος 2021
« Μαρ