ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ

Ομαδικές εργασίες μαθητών στα Αγγλικά. Διδάσκουσα καθηγήτρια: Καψή Ευγ.

We wish u a summer as cool as u are! And filled with sun, fun, and music!

41sAloha it’s summertime hope your days shine, ΚΆΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΒUEN VERANO, BON ETE, BUENA ESTATE, IYI YAZ, VERE TE MIRE, хорошее лето, ভালো সামার, GOEDE ZOMER, хороше літо, GUTEN SOMMER, 避暑佳, SAMHRAIDH MAITH, अच्छा गर्मी, Goeie somer- جيدة الصيف, در تابستان خوب, bo verán, BONA SOMERO

Morison: These are the days of the endless summer, These are the days, the time is now, there is no past, there’s only future, there’s only here, there’s only now. Oh your smiling face, your gracious presence, those fired of spring are kindling bright, Oh the radiant heart and the song of glory, crying freedom in the night, These are the days by the sparkling river, his timely grace and our treasured past, This is the love of the one magician, turned the water into wine, These are the days of the endless dancing, and the long walks on the summer night, these are the days of the true romancing, when I’m holding you ah so tight, These are the days by the sparkling river, His timely grace and our treasured find, this is the love of the one great magician, turned the water into wine, these are the days now that we must savor, and we must enjoy as we can, These are the days that will last forever, You’ve got to hold them in your heart.

Summer’s here! And know what I’ve got for you? A whole lot of sunny smiles and hope this find you smiling too! Happy Summer!

Find out the recipe for a perfect summer: relaxing under the bright sun, sipping lots of cool fun, and sharing your fun with none other than me!

What is tall, dark, handsome and irresistible for your lips on a sultry summer day? A tall glass of an ice sip! enjoy and have a cool cool summer!

Hay summer is here, what are you waiting for? Enjoy the sun and lots of splashing fun!

How They Forecast a Cold Winter

One day in early September the chief of a Native American tribe was asked by his tribal elders if the winter of 2009/10 was going to be cold or mild.  The chief asked his medicine man, but he too had lost touch with the reading signs from the natural world around the Great Lakes.

In truth, neither of them had idea about how to predict the coming winter.  However, the chief decided to take a modern approach, and the chief rang the National Weather Service in Gaylord Michigan.

‘Yes, it is going to be a cold winter,’ the meteorological officer told the chief.  Consequently, he went back to his tribe and told the men to collect plenty of firewood.

A fortnight later the chief called the Weather Service and asked for an update. ‘Are you still forecasting a cold winter?’ he asked.

‘Yes, very cold’, the weather officer told him.

As a result of this brief conversation the chief went back to the tribe and told his people to collect every bit of wood they could find.

A month later the chief called the National Weather Service once more and asked about the coming winter. ‘Yes,’ he was told, ‘it is going to be one of the coldest winters ever.’

‘How can you be so sure?’ the chief asked.

The weatherman replied: ‘Because the Native Americans of the Great Lakes are collecting wood like crazy.’

1. 21/04/1967: Στρατιωτικό πραξικόπημα στην Ελλάδα, υπό τον συνταγματάρχη Γεώργιο Παπαδόπουλο. Οι πραξικοπηματίες ορίζουν ως πρωθυπουργό τον Αρεοπαγίτη Κωνσταντίνο Κόλλια.

Απρίλιος 2021
« Μαρ