Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Το χέρι στο βυθό”

Τη χρονιά που πέρασε (2014-2015) οι μαθητές του τμήματος Α3 υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας τους Ευαγγελίας Αγαπητού διάβασαν, στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, το βιβλίο των Κίρα Σίνου και Ελένης Χουκ-Αποστολοπούλου “Το χέρι στο βυθό”. Το ναυάγιο των Αντικυθήρων ήταν το θέμα του βιβλίου.

Στόχος ήταν η καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας, της έρευνας, της συνεργασίας και η παρουσίαση διαθεματικών εργασιών από τους μαθητές. Παράλληλα τα παιδιά επισκέφθηκαν το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη όπου παρακολούθησαν διάλεξη για το “Μηχανισμό των Αντικυθήρων”. Επίσης συζήτησαν και με το δύτη και καθηγητή της ενάλιας αρχαιολογίας κ. Δημήτρη Κουρκουμέλη, ο οποίος μετά από πρόσκληση μας επισκέφθηκε το 4ο Γυμνάσιο Αιγάλεω.

Πατήστε εδώ για να δείτε τις ενδιαφέρουσες περιγραφές των μαθητών από την εμπειρία τους μετά την ανάγνωση του βιβλίου και τις δραστηριότητες που τη συνόδεψαν.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.