Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ανακαλύπτοντας την Ακρόπολη”

Πολιτιστικό Πρόγραμμα 2013-2014Το εκπαιδευτικό παιχνίδι “Ανακαλύπτοντας την Ακρόπολη” είναι δημιούργημα της ομάδας μαθητών που συμμετείχαν στο πολιτιστικό πρόγραμμα “Σε τούτα εδώ τα μάρμαρα κακία σκουριά δεν πιάνει – Προσεγγίζοντας την αρχαία Ελληνική Τέχνη μέσα από τα μάρμαρα του Παρθενώνα” τη σχολική χρονιά 2013-14.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι μαθητές: Λελούδας Γεώργιος (Γ3), Λευτάκης Αντώνης (Γ3), Μπουρίτη Κατερίνα (Γ3), Μωραΐτης Κώστας (Γ3), Μαζαράκη Αλεξάνδρα (Γ3), Νικολόπουλος Γιάννης (Γ3), Μανιάτης Δημήτρης (Γ3), Τσολακίδου Βαρβάρα (Γ3), Μανίνος Ύωνας (Γ3), Σαμοϊλη Κατερίνα (Γ4), Μπασμπάνη Μαριάννα (Γ3), Τσαλουμά Σοφία (Γ4), Μπένου Στεφανία (Γ3), Τσάμου Βασιλική (Γ4).
Το πρόγραμμα συντόνιζαν οι καθηγήτριες: Αγαπητού Ευαγγελία, Κοκοτσή Αναστασία, Γιαννακάκου Σταυρούλα, Παπαθωμά Χρύσα.
Το παιχνίδι αρχικά κυκλοφόρησε ως επιτραπέζιο εκπαιδευτικό παιχνίδι καρτών. Η πληκτρολόγηση και η τεχνική επιμέλεια έγινε από το μαθητή του προγράμματος Λελούδα Γιώργο. Η απόδοση του παιχνιδιού από τη μορφή των καρτών σε παιχνίδι διαδραστικού χαρακτήρα με τη χρήση Η/Υ έγινε από το μαθητή Λελούδα Γιάννη τη σχολική χρονιά 2014-2015.

Πατήστε εδώ για να παίξετε το παιχνίδι.

Κατηγορίες: Γενικά άρθρα, Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.