Διδακτική επίσκεψη στο στρατόπεδο Κ. ΣΕΕΜΑΝ – ΣΧΟΛΗ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ

Την Παρασκευή 28/4/2023 οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης επισκέφτηκαν στο πλαίσιο του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού το στρατόπεδο Κ. ΣΕΕΜΑΝ – Σχολή Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο.

Τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές υποδέχτηκαν ο διοικητής και ο υποδιοικητής του στρατοπέδου, προσφέροντας ως κέρασμα ένα σνακ και ένα χυμό. Στη συνέχεια, αφού προηγήθηκε μια σύντομη ενημέρωση για την ονοματοδοσία του στρατοπέδου και την ιστορική αφετηρία της ΣΧΑΛ, ακολούθησε μια σύντομη γνωριμία με τα σχολεία βασικής εκπαίδευσης των αλεξιπτωτιστών, ειδικών δυνάμεων του Στρατού Ξηράς.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν επίδειξη μέρους της βασικής εκπαίδευσης, προσομοίωση ελεύθερης πτώσης και ρίψης από σταθερό ιμάντα με αλεξίπτωτο, ενώ όσοι μαθητές ήθελαν προσδέθηκαν  με τη βοήθεια εκπαιδευτή με σακίδιο που έφερε αλεξίπτωτο.

Στο τέλος της επίσκεψης οι μαθητές εξέφρασαν τον θαυμασμό τους για την τόλμη  και την ιερή προσήλωση της επίλεκτης ομάδας στα ιδανικά της πατρίδας.

Ολοκληρώθηκε η εμπειρία μας με μια αναμνηστική φωτογραφία και ένα αναμνηστικό δώρο από την διοίκηση του στρατοπέδου.

Για φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Γενικά άρθρα, Διδακτικές Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.