Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, Κώστα Κοτσανά.

Στις 03/3, 06/3 και 14/3/2023 οι μαθητές/τριες των τμημάτων Α1, Α2 και Α3 αντίστοιχα επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας, Κώστα Κοτσανά στο Κολωνάκι. Στο μουσείο ξαναζωντανεύουν ως ανακατασκευές τεχνολογικές εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων, καταδεικνύοντας ότι η αρχαία ελληνική τεχνολογία αποτελεί τις απαρχές της σύγχρονης τεχνολογίας. Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν και γνώρισαν με βιωματικό τρόπο τη χρήση και λειτουργία κάποιων εκθεμάτων, όπως το ρομπότ υπηρέτρια του Φίλωνος (το πρώτο ρομπότ της ιστορίας), το αυτόματο σπονδείο με κερματοδότη (τον πρώτο αυτόματο πωλητή της ιστορίας), το αυτόματο άνοιγμα θυρών ναού μετά από θυσία στο βωμό του (τον πρώτο κτηριακό αυτοματισμό της ιστορίας) επινόησης του Ήρωνος, την πυροσβεστική αντλία του Ήρωνος, την κούπα του Πυθαγόρα, τα πυρσεία και τις φρυκτωρίες (τις τηλεπικοινωνίες των αρχαίων Ελλήνων), τον υδραυλικό τηλέγραφο του Αινεία, τον μηχανισμό των Αντικυθήρων, την ιπτάμενη περιστερά του Αρχύτα, το ξυπνητήρι του Πλάτωνα (την πρώτη συσκευή αφύπνισης παγκοσμίως), τον ηχητικό συναγερμό. Στο τέλος έπαιξαν και  αρχαία ελληνικά παιχνίδια.

Οι μαθητές/τριες εντυπωσιάστηκαν από τις θαυμαστές εφευρέσεις των Αρχαίων Ελλήνων και εξέφρασαν την επιθυμία να επισκεφτούν ξανά το Μουσείο για να γνωρίσουν καλύτερα και τα υπόλοιπα εκθέματα.

Για φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Γενικά άρθρα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.