Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Την Παρασκευή 15-4-22 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Α1 επισκέφθηκαν το ΙΠΣΝ και παρακολούθησαν στη Βιβλιοθήκη το εξαιρετικά ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Διονύσιος Σολωμός….. Στίχος Ελεύθερος».

Όπως ο ποιητής μας οραματίστηκε την ελευθερία και συνέθεσε τον ”Ύμνον εις την Ελευθερίαν”, έτσι και οι μαθητές μας, έχοντας μπροστά τους  το συγκεκριμένο ποίημα, μπήκαν στη διαδικασία να συνθέσουν ένα δικό τους ποίημα και να εκφράσουν  με αυτόν τον τρόπο τηη προσωπική τους ανάγκη για ελευθερία.

Με χαρά, δημιουργικότητα, έμπνευση, πρωτοτυπία και διασκέδαση οι μαθητές επέλεξαν λέξεις, φαντάστηκαν εικόνες, διασκέδασαν με την επιλογή και το συνδυασμό αυτών των λέξεων, που είχαν μπροστά τους στον ”Ύμνον εις την Ελευθερία”, και έφτιαξαν το δικό τους ποίημα, που ήταν ”κρυμμένο” μέσα στον Εθνικό μας Ύμνο.

Με φαντασία λοιπόν και στηριζόμενοι στη δική τους έκφραση κατάλαβαν ότι ” αναζητώντας την ποίηση , δημιουργείς ποίηση……. ” .

Για φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.

Κατηγορίες: Γενικά άρθρα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.