Θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα από το Εθνικό Θέατρο

Οι μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ4  στις 8/02/2022 παρακολούθησαν στο σχολείο μας το θεατροπαιδαγωγικό πρόγραμμα «Χτίζοντας την αλλαγή- Ιστορίες που επείγουν» Πρώτος Κύκλος: Κλιματική κρίση το οποίο υλοποιήθηκε από τη θεατροπαιδαγωγική ομάδα της Εφηβικής Σκηνής του Εθνικού θεάτρου.

Ειδικότερα τα δύο τμήματα παρακολούθησαν ταυτόχρονα σε διαφορετικό χώρο, στη Σχολική Βιβλιοθήκη και στο Αμφιθέατρο, μια βιωματική, διαδραστική δράση με στόχο τη διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης.

Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφικό υλικό.

«Οι εμψυχωτές-καλλιτέχνες καλούν τους εφήβους να εμπλακούν βιωματικά με τη θεατρική πρακτική και να δώσουν καλλιτεχνική υπόσταση σε καίρια ερωτήματα των καιρών μας!

Μέσα από ασκήσεις που ενεργοποιούν το σώμα και τη σκέψη, συνεντεύξεις, παιχνίδια ρόλων, εναλλακτικές φόρμες δημιουργίας περιεχομένου(κολάζ, ποιήματα, ψηφιακές αφηγήσεις), τα παιδιά θα εκφράσουν ιδέες και συναισθήματα, θα προβληματιστούν, θα αμφισβητήσουν και θα τοποθετηθούν ενεργά στον κόσμο γύρω τους, αναδεικνύοντας νέες προοπτικές εξέλιξης της Ιστορίας μας!»

Αφού ολοκληρώθηκε το εργαστήριο, οι εμψυχωτές ζήτησαν από τις ομάδες των μαθητών να δραματοποιήσουν την ιστορία τους και να την αποστείλουν λαμβάνοντας μέρος σε πανελλήνιο Διαγωνισμό καλύτερης ιστορίας που θα σηματοδοτεί ρεαλιστικές και βιώσιμες αλλαγές στη ζωή του πλανήτη.