«Τι θα πάρω μαζί μου φεύγοντας…»

Την Παρασκευή 27/4/2018 οι μαθητές της Α τάξης, στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τι θα πάρω μαζί μου φεύγοντας…» προσαρμοσμένο στο ομώνυμο βιβλίο των εκπαιδευτικών Κάντζου Ν. και Νικολούδη Φ. Οι συγγραφείς με βιωματικές-διαδραστικές δράσεις που καλλιεργούν την ενσυναίσθηση προσπάθησαν να ευαισθητοποιήσουν  και να προβληματίσουν τους μαθητές σχετικά με το κοινωνικό φαινόμενο της προσφυγιάς. Με αφορμή μια βαλίτσα γεμάτη αναμνήσεις και μικροαντικείμενα που ταξιδεύει στο χώρο και στο χρόνο, σε θάλασσες και σε βουνά, και αφηγείται την ιστορία της  ξετυλίγεται ο πόνος κάθε ξεριζωμένου και η αγωνία αποδοχής και ένταξής του στη νέα πατρίδα. Στο τέλος οι μαθητές συνειδητοποίησαν και από τις περιπέτειες ελληνικής προσφυγιάς ότι οι πρόσφυγες δεν έχουν εθνικότητα  και νιώθουν όλοι την ίδια αδήριτη ανάγκη να εγκατασταθούν με ασφάλεια σε ένα νέο φιλόξενο τόπο, να ακουμπήσουν «τις αποσκευές τους» και να συνεχίσουν τη ζωή τους με αγάπη, όνειρα, αξιοπρέπεια και ασφάλεια.

Σχετικά με ΒΟΥΡΛΟΥΜΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

4ο Γυμνάσιο Αιγάλεω

Περισσότερες πληροφορίες
Δημοσιεύθηκε στην Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Ευρωπαϊκά Προγράμματα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.