Θεατρική Παράσταση “Η Ζωή είναι ωραία (Οδηγός ευδαιμονίας από τον Τσέχωφ)”.

ΤΣΕΧΩΦΣτις 20 Ιανουαρίου  2017 οι τάξεις Α και Β του σχολείου μας παρακολούθησαν στο Θέατρο Τέχνης Καρόλου Κουν την παράσταση για εφήβους Η Ζωή είναι ωραία (Οδηγός ευδαιμονίας από τον Τσέχωφ)”.
«Η ζωή είναι ωραία» αποτελεί μια σύνθεση από γνωστά αριστουργηματικά μικρά διηγήματα του Άντον Τσέχωφ , σε μια ευρηματική παράσταση με δραματουργικό όχημα τη μονόπρακτη κωμωδία “Η Επέτειος” και άξονα τρία επιλεγμένα διηγήματα που περιλαμβάνονται στη διδακτική ύλη της λογοτεχνίας του Γυμνασίου και συμπληρώνεται από πέντε ακόμη εξαιρετικά μικρά διηγήματα. Συγκεκριμένα παρουσιάζονται: Ο Βάνκας, Ένας αριθμός, O Παχύς και ο Αδύνατος, Η ζωή είναι ωραία, Η γαλοπούλα, Το τυχερό λαχείο, Μαθητική περιπέτεια, Καλά ξεμπερδέματα και η Επέτειος.

Στο τέλος ακολούθησε  ενημέρωση των μαθητών για την ιστορία του θεάτρου και συζήτηση μεταξύ των ηθοποιών και μαθητών σχετικά με τα μηνύματα της παράστασης.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.