Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Επιγραφικό Μουσείο Αθήνας

Η δρ Ειρήνη Χωρέμη, αρχαιολόγος-φιλόλογος, παρουσίασε στα παιδιά την ιστορία της ελληνικής γραφής: τη γέννησή της, την προέλευση και εξέλιξη τού ελληνικού αλφαβήτου, τη χρήση του στις αρχαίες ελληνικές επιγραφές, καθώς και τα υλικά γραφής των αρχαίων και τη δημιουργία των προαλφαβητικών γραφών (σφηνοειδούς και ιερογλυφικής). Γνώρισαν με αυτόν τον ιδιαίτερο τρόπο τα στάδια της εξελικτικής πορείας της γλώσσας μας έως την καθιέρωση τού ενιαίου ιωνικού αλφαβήτου (403 π.Χ.).
Οι μαθητές είχαν τη μοναδική ευκαιρία να 41ανατρέξουν στο παρελθόν μέσα από πλούσιο εποπτικό υλικό, συμμετείχαν ενεργά στην ανάγνωση αρχαίων ελληνικών επιγραφών, οι οποίες αποτελούν μοναδικά τεκμήρια της ελληνικής ιστορίας, αντέγραψαν επιτύμβια αρχαϊκή επιγραφή και συνέθεσαν με ενθουσιασμό τα παζλ μιας ρωμαϊκής επιγραφής και του δίσκου της Φαιστού.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.