Πρόγραμμα Αγωγής υγείας « Φύση Άσκηση και Υγεία»

9 Η επιλογή του θέματος, από την ομάδα μας, έγινε γνωρίζοντας πόσο σημαντικό είναι ο άνθρωπος στην καθημερινότητα του, να φροντίζει την σωματική και ψυχική υγεία του ανελλιπώς, καθώς και να βρίσκεται κοντά στην φύση με οποιοδήποτε τρόπο, διότι έτσι μόνο νιώθει ισορροπημένος και πραγματικά υγιής!!! Στόχος λοιπόν του προγράμματος ήταν οι μαθητές μέσα από έρευνα και βιωματικές δράσεις να κατανοήσουν την αναγκαιότητα αυτή. « Μαθαίνω να ζω με ποιότητα» Συγκέντρωσαν και μελέτησαν υλικό από εφημερίδες, περιοδικά, διαδίκτυο και έβγαλαν συμπεράσματα και μηνύματα που μετέφεραν στους άλλους μαθητές του σχολείου.

3 4 7

Συμμετείχαν σε δράσεις όπως: άθληση στην φύση, περίπατοι στο άλσος, παιχνίδια ομαδικά καλλιτεχνικές δημιουργίες( χορός, ζωγραφική),πειράματα για τις βλαβερές επιπτώσεις του τσιγάρου και του αλκοόλ, βιωματικές δράσεις και ασκήσεις γνωριμίας με τον εαυτό μας και τους άλλους. Αποκορύφωμα στο πρόγραμμα, η πεζοπορία στο βουνό δίπλα στην Λίμνη Δόξας, απολαμβάνοντας την ομορφιά και την μαγεία της φύσης. Έτσι όλοι μαζί ζήσαμε μέσα από αυτές τις απλές δράσεις , ανεπανάληπτες στιγμές χαράς ξεγνοιασιάς, αλλά και συνεργασίας ,ομαδικότητας, πραγματικής φιλίας.

5 6  8
Οι μαθητές μας επίσης έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα « αόρατες διαδρομές» και ήρθαν σε επαφή με την ζωή των άστεγων συμπολιτών μας. Έλαβαν μέρος σε αγώνες με το Τ.Ε.Ε. Ειδικής αγωγής Αχαρνών που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+.

10 DSC03077 1
Οι μαθητές αξιολόγησαν το πρόγραμμα αγωγή υγείας μέσα από ερωτηματολόγιο και σχολιάζουν και μιλούν για την εμπειρία τους…

• Έμαθα ότι εκτός από την καλή διατροφή και άσκηση στην ζωή μου, για να είμαι πραγματικά υγιής πρέπει να βρίσκομαι με κάθε τρόπο κοντά στην φύση!
  • Ναι ήρθαμε πιο κοντά με τους μαθητές και τους καθηγητές!
  • Έμαθα να έχω αυτοπεποίθηση και γνώρισα καλύτερα τους συμμαθητές μου!
  • Με το πρόγραμμα έμαθα να νιώθω καλύτερα με τον εαυτό μου!
  • Βέβαια θα τους πρότεινα το πρόγραμμα, γιατί είναι μια υπέροχη εμπειρία!
  • Ένα από αυτά που με εντυπωσίασαν, ήταν, ότι η άσκηση παίζει σημαντικό ρόλο στην ψυχική υγεία!
  • Μπορώ να βελτιώσω την ποιότητα της ζωής μου, αν βάλω την άθληση περισσότερο στην καθημερινότητα μου!
  • Ναι συνέβαλε αρκετά στις σχέσεις μας, μαθητές οι οποίοι δεν είχαν καμία ιδιαίτερη επαφή, ήρθαν πιο κοντά με όλα τα παιδιά!
  • Πιστεύω πως το πρόγραμμα συνέβαλε αρκετά και στις σχέσεις μαθητών και στις σχέσεις μεταξύ δασκάλων-μαθητών αφού γνωριστήκαμε καλύτερα, ανταλλάξαμε απόψεις και έτσι δεθήκαμε πιο πολύ!
  • Μου άρεσε αρκετά η δράση στην οποία ο καθένας έπρεπε να εκφράσει καλά χαρακτηριστικά για τον εαυτό του!
  • Η εμπειρία μου στο συγκεκριμένο πρόγραμμα ήταν μοναδική. Θα την πρότεινα σε όλους τους συμμαθητές μου, χωρίς δεύτερη σκέψη, να συμμετάσχουν στο επόμενο!
  • Γενικότερα δεν αντιμετώπισα δυσκολίες στο πρόγραμμα ,αφού οι απαιτήσεις ήταν προσιτές σε όλους!
  • Θα ήθελα περισσότερες πεζοπορίες στο βουνό. Αλλά το πρόγραμμα πιστεύω ήταν γεμάτο και ικανοποιητικό!
  • Έμαθα ότι μπορώ να βελτιώσω την ποιότητα της ζωής μου, μέσω της άσκησης και της συχνής επαφής μου με την φύση!
  • Έμαθα πολλά πράγματα για τους συμμαθητές μου τα οποία δεν τα ήξερα, όπως κάποια καλά στοιχεία του χαρακτήρα τους, που δεν γνώριζα!
  • Έμαθα να ελέγχω τις αντοχές μου και μου άρεσε που όλοι ήρθαμε πολύ κοντά και γίναμε μία παρέα!
  • Μάθαμε να εκφράζουμε τα συναισθήματά μας στο τέλος κάθε δράσης, χωρίς φόβο!
  • Για μένα προσωπικά, το πρόγραμμα με βοήθησε πολύ στο να αποκτήσω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και να μην φοβάμαι την γνώμη των άλλων!
  • Δεν θα ήθελα κάτι άλλο, ήταν καταπληκτικό και ενδιαφέρον!

Πατήστε εδώ για να δείτε περισσότερο φωτογραφικό υλικό και εδώ για να δείτε την τελική παρουσίαση του προγράμματος μας!

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ: Παπαναγιώτου Ακριβή (υπεύθυνη προγράμματος), Ντάφου Ευαγγελία, Κοβάνη Ρεββέκα, Γεωργίου Παρασκευή

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Προγράμματα Αγωγής Υγείας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.