Επίσκεψη στο Ιστορικό Λαογραφικό Οικομουσείο Αιγάλεω

Την Πέμπτη 5/2/2015 οι μαθητές του τμήματος Α4 του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Ιστορικό Λαογραφικό Οικομουσείο Αιγάλεω. Ο πολιτισμιολόγος κ. Περίσσος Γιάννης και ο ιδρυτής πρόεδρος του μουσείου, κ. Περράκης Γιάννης μας ξενάγησαν στις ενδιαφέρουσες συλλογές του μουσείου. Παράλληλα τα παιδιά χρησιμοποίησαν μηχανές και εργαλεία παλαιότερων εποχών με σκοπό να καταλάβουν τη χρησιμότητα και τη λειτουργία τους. Αν θέλετε να επιχειρήσετε και εσείς ένα ταξίδι στο παρελθόν, δεν έχετε παρά να επισκεφτείτε το Ι.Λ.Ο.Α. (Δημαρχείου 33, Αιγάλεω., τηλ: 2105907174 Κιν: 6977913561). Πατήστε εδώ για να δείτε φωτογραφίες από την επίσκεψη μας.

Δημοσιεύθηκε στην Γενικά άρθρα, Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.