Μνήμες Κατοχής – απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης

Νοέ 201521

2ος Σχολικός Περίπατος, Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2015

Στις 30/10/1944 η Θεσσαλονίκη δεν παραδόθηκε, αλλά απελευθερώθηκε από τις γερμανικές δυνάμεις κατοχής, οι οποίες μάλιστα, σκόπευαν να καταστρέψουν κατά την αποχώρηση τους, μεγάλο μέρος των υποδομών της πόλης, σαν να μην έφταναν τα δεινά που προκάλεσαν στη διάρκεια της κατοχής. Τα τεκμήρια από την ιστορική αυτή περίοδο της πόλης, το διάστημα που προηγήθηκε αλλά και αυτό που ακολούθησε, εκτίθενται στην έκθεση με θέμα «Μνήμες Κατοχής-Απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης» η οποία εγκαινιάστηκε σήμερα στο κέντρο Αρχιτεκτονικής του Δήμου Θεσσαλονίκης στην οδό Αγγελάκη 13.

Πρόκειται για μια συνδιοργάνωση του «Συλλεκτικού Αρχείου Θεσσαλονίκης Μάνου Μαλαμίδη» και της «Εταιρείας Διάσωσης  Ιστορικών Αρχείων  (ΕΔΙΑ) 1940-1974 Κ.-Δ. Μακεδονίας» , η οποία περιλαμβάνει χιλιάδες έγγραφα που αναφέρονται στους δοσίλογους, τους πλουτήσαντες επί Κατοχής, τις κατοχικές αγοραπωλησίες, τη δράση συνεργατών των Γερμανών και άλλα θέματα από τη σκληρή καθημερινότητα της Κατοχής, αλλά και φωτογραφίες, βιβλία, αντικείμενα και αρχεία εφημερίδων της εποχής.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μνήμες Κατοχής – απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης

Τα σχόλια είναι κλειστά.