IMG 4239

Οι Τάξεις Υποδοχής ΖΕΠ Ι, ΙΙ του 2ου και 4ου Δημοτικού Σχολείου στο πλαίσιο του Δικτύου Εκπαιδευτικής Συνεργασίας που δημιούργησαν, με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα ανθρωπίνων δικαιωμάτων υλοποίησαν δραστηριότητες κοινής θεματολογίας, που βασίστηκαν στην ταινία μικρού μήκους «Το παιδί και το Δέντρο». Πιο συγκεκριμένα, έγινε προβολή της ταινίας σε όλους τους μαθητές των Τάξεων Υποδοχής, ακολούθησε συζήτηση και ανάλυση της ταινίας, ενώ το κάθε σχολείο υλοποίησε ξεχωριστές δράσεις. Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου υλοποίησε τη δραστηριότητα της «ανακριτικής καρέκλας», καλλιεργώντας την ενσυναίσθηση μέσα από την βιωματική κατανόηση των συναισθημάτων των πρωταγωνιστών. Το 4ο Δημοτικό Σχολείο, μέσα από τα συναισθήματα που γέννησε η ταινία στα παιδιά, έγραψε στίχους και δημιούργησε ένα ποίημα. Η κοινή δράση ολοκληρώθηκε στις 20 Δεκεμβρίου, όταν οι μαθητές των Τάξεων Υποδοχής του 2ου Δημοτικού Σχολείου επισκέφθηκαν το 4ο Δημοτικό Σχολείο, όπου έγινε παρουσίαση των μαθησιακών προϊόντων του κάθε σχολείου. Στο τέλος, οι μαθητές υλοποίησαν μια κοινή δράση, αφού κλήθηκαν να αποτυπώσουν σε ζωγραφιές, χωρισμένα σε μικτές ομάδες, τα διάφορα συναισθήματα που ένιωσαν οι πρωταγωνιστές της ταινίας. Πρόκειται για μια δράση που κινητοποίησε ιδιαίτερα τους μαθητές των τάξεων υποδοχής, με πολύ θετικά αποτελέσματα.

IMG 4232 IMG 4236 IMG 4239 IMG 4245 IMG 4246 IMG 4256 IMG 4264 IMG 4267 IMG 4270 IMG 4271 IMG 4276