4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου

Έναρξη σχολικού έτους

Αγιασμός

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Ο Αγιασμός για το σχολικό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου στις 11:00. Οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο στις 10.45 και θα μεταβούν στο προαύλιο που θα τους περιμένουν οι δάσκαλοι/ες τους . Η είσοδος των μαθητών θα γίνεται υποχρεωτικά με μάσκες.

(Σημ. η προσέλευση των μαθητών δεν είναι δυνατόν να γίνει νωρίτερα από τις 10.45 λόγω

α) του προγραμματισμού έχει γίνει με το ΚΤΕΛ για τους μετακινούμενους μαθητές και δεν είναι δυνατόν να αλλάξει μέσα στο Σαββατοκύριακο

β) της παραλαβής των μασκών για κάθε τάξη νωρίς το πρωί

γ) τεχνικών εργασιών στις τουαλέτες του σχολείου)

Η είσοδος των γονέων δεν θα επιτρέπεται, εκτός από τους γονείς των μαθητών της Α’ τάξης που θα συνοδεύσουν τα παιδιά τους. Οι γονείς θα παραδώσουν τα παιδιά τους στις δασκάλες της Α’ τάξης και μετά θα παραμείνουν στο προαύλιο τηρώντας τις προβλεπόμενες αποστάσεις. Και η είσοδος των γονέων θα γίνει με υποχρεωτική χρήση μάσκας.

Στη συνέχεια οι δάσκαλοι με τους μαθητές τους (τάξεις Β, Γ, Δ, Ε, ΣΤ) θα μπουν στις αίθουσές τους.

Εκπαιδευτικοί τμημάτων:

Β1 Κυπαρίση Μελπομένη Β2 Καλέση Αναστασία
Γ1 Αθελόγου Ντίνα Γ2 Μπόσιακα Παναγιώτα
Δ1 Γάτσιος Κωνσταντίνος Δ2 Μουγουργιώτου Ιωάννα
Ε1 Τζέλη Αντωνία Ε2 Καμίλης Παναγιώτης
Στ1 Γκουλέτσας Βασίλειος Στ2 Ναούμ Δήμητρα

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Α τάξης θα παραμείνουν στο προαύλιο για τον αγιασμό.

Κατόπιν ο ιερέας θα μπει σε κάθε μια τάξη και θα αγιάσει εκπαιδευτικούς και μαθητές. Οι μαθητές θα παραλάβουν παγουρίνο και μάσκες, θα ενημερωθούν για θέματα λειτουργίας του σχολείου και θα αποχωρήσουν.

Αμέσως μετά τον Αγιασμό θα γίνει ο χωρισμός των μαθητών της Α σε τμήματα και οι δασκάλες θα μπουν στις τάξεις με τα παιδιά.

Δασκάλες Α τάξης:

Α1: Σουντζούκη Ευδοκία

Α2: Καραγιάννη Πηνελόπη

ΔΙΑΝΟΜΗ ΒΙΒΛΙΩΝ

Η διανομή βιβλίων στους μαθητές θα γίνει την Τρίτη 15 Σεπτεμβρίου. Οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο (8:15) και θα αποχωρήσουν στις 12:25. Θα πρέπει να κρατούν τις σχολικές τσάντες τους για να βάλουν τα βιβλία τους. Η χρήση μάσκας στις αίθουσες είναι υποχρεωτική.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Για τις υπόλοιπες ημέρες της πρώτης εβδομάδας τα μαθήματα θα τελειώνουν στις 13:15 και οι μαθητές θα αποχωρούν από το σχολείο. Το ολοήμερο θα λειτουργήσει από την Τετάρτη 16/9.

Καλή σχολική χρονιά με υγεία και δύναμη!!!

Η Διευθύντρια και οι Εκπαιδευτικοί του 4ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου