Χριστουγεννιάτικη δράση e-twinning “Christmas postcards exchange”

«Σ’ έναν κόσμο όπου τα πράγματα μπορούν να αλλάξουν δραστικά από τη μια μέρα στην άλλη, φαίνεται πως λίγα μπορούν να γλυτώσουν από το να γίνουν πολύ γρήγορα παρελθόν. Υπάρχει όμως ένα πράγμα που δε θα γίνει ποτέ ξεπερασμένο – η ανάγκη να αγαπάς και να αγαπιέσαι. Αυτή είναι η ουσία των Χριστουγέννων!Αυτός είναι ο πραγματικός λόγος που ο καθένας μας βρίσκεται  εδώ. Απ’ αυτό θα μας θυμούνται — απ’ την αγάπη που δείχνουμε στους άλλους».

Με αφορμή τη μεγάλη γιορτή των Χριστουγέννων οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην e-twinning δράση με τίτλο “Christmas postcards exchange” ανταλλάσσοντας χριστουγεννιάτικες κάρτες με συμμαθητές τους από την Λιθουανία, την Ιταλία, τη Σερβία, την Πολωνία και άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Οι μαθητές μας αξιοποιώντας τις γνώσεις τους σε ψηφιακά εργαλεία που επέλεξαν και με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής του σχολείου κας Κουτάλου Χριστίνας στο μάθημα Τ.Π.Ε. δημιούργησαν ψηφιακές κάρτες, τις εκτύπωσαν και τις απέστειλαν με το συμβατικό ταχυδρομείο στους εταίρους τους.  Είχαν τη χαρά λίγο καιρό μετά,  να λάβουν και τις κάρτες που απέστειλαν οι φίλοι τους από μακριά.