logo odysseas

Με ιδιαίτερη χαρά σας ενημερώνουμε ότι η αίτηση του σχολείου μας για την ένταξή του στο πρόγραμμα “ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2023” έγινε δεκτή από το Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. του πανεπιστημίου Κρήτης.

Το πρόγραμμα “ΟΔΥΣΣΕΑΣ 2023″οργανώνεται από το Ε.ΔΙ.Β.Ε.Α. του Παιδαγωγικού τμήματος Δ.Ε. Πανεπιστημίου Κρήτης, με επιστημονικά υπεύθυνο τον Καθηγητή κ. Παναγιώτη Αναστασιάδη και έχει ως στόχο την ανάπτυξη της συνεργατικής μάθησης, αξιοποιώντας τις τεχνολογίες σύγχρονης μετάδοσης και ιδιαίτερα των τηλεδιασκέψεων.

Στόχος του φετινού προγράμματος είναι η διερεύνηση και η συνεργατική οικοδόμηση των γνώσεων των μαθητών σε θέματα που σχετίζονται με την ασφαλή πλοήγηση και τον εθισμό στο διαδίκτυο. το πρόγραμμα υλοποιείται μέσα από 4 τηλεδιασκέψεις με συνεργαζόμενο σχολείο, με βάση τη μεθοδολογία του προγράμματος.

Η συμμετοχή των μαθητών στις τηλεδιασκέψεις και σε όλες τις δραστηριότητες του προγράμματος είναι εθελοντική. Το τμήμα που επιλέχθηκε να συμμετάσχει στο εν λόγω πρόγραμμα είναι το Ε’2.

Καλή μας αρχή και με ασφάλεια για ένα καλύτερο διαδίκτυο!

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

Γεωργία Κατσουπέρη – Χριστίνα Κουτάλου