Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας, συμμετέχοντας στο Πρόγραμμα Erasmus+/ Δράση ΚΑ1 – Κινητικότητα για σκοπούς επιμόρφωσης, μέσω της κοινοπραξίας των δημοτικών σχολείων της 1ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου, 4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου και 3ο Δημοτικό Σχολείο Αμπελώνα, υλοποιεί το χρηματοδοτούμενο από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σχέδιο «F.I.R.E. (Fresh Ideas and Resources in Education)», με διάρκεια 12 μηνών από 01.09.2017 έως 31.08.2018.

Στόχος του F.I.R.E. είναι η κατάρτιση ενός πρωτότυπου σχεδίου συνεργατικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών στη διαχείριση πολυπολιτισμικών τάξεων, την κατανόηση και εφαρμογή των βασικών αρχών της συναισθηματικής νοημοσύνης με την αξιοποίηση των νέων εκπαιδευτικών τεχνολογιών και μέσα από την απόκτηση διεθνούς εμπειρίας, αντικείμενα πάνω στα οποία οι εκπαιδευτικοί που θα συμμετάσχουν στο παρόν σχέδιο θα επιμορφωθούν και θα υλοποιήσουν, βελτιώνοντας το παιδαγωγικό και εκπαιδευτικό προφίλ τους.

22221589_10213474560641084_3968126610474451521_n 22279681_10155398069934342_2377858000702703714_n IMG_20171006_112025

Ήδη, πραγματοποιήθηκε η πρώτη επιμόρφωση σε εκπαιδευτικούς, οι οποίοι μετακινήθηκαν στη Σικελία και συμμετείχαν σε κύκλο μαθημάτων με τίτλο: «Information and Communication Technology skills For Educators» το οποίο διοργανώθηκε από τον εκπαιδευτικό οργανισμό “ShipCon Limassol Ltd”.

Ειδικότερα, οι συγκεκριμένοι εκπαιδευτικοί διδάχθηκαν σε θεωρητικό επίπεδο και εξοικειώθηκαν πρακτικά με εφαρμογές των Νέων Τεχνολογιών και τη χρήση τους στη διδασκαλία. Συγκεκριμένα, μετά τη μελέτη περιπτώσεων και παραδειγμάτων εφαρμογής των μοντέλων μάθησης Blended Learning (Μικτή Μάθηση) και SOLE (Self Organised Learning Environments, Αυτό-Οργανωμένα Μαθησιακά Περιβάλλοντα), οι εκπαιδευτικοί διδάχθηκαν τρόπους με τους οποίους μπορούν να ενσωματώσουν , το internet, τα Social Μedia, το Google classroom και το Gamification στη διδασκαλία τους μέσα στην τάξη. Επίσης σχεδίασαν και υλοποίησαν σχέδια μαθημάτων χρησιμοποιώντας διαδικτυακά εργαλεία όπως το Kahoot και το Mindomo, τα οποία και παρουσίασαν στους συμμετέχοντες συναδέλφους τους κατά τη διάρκεια του προγράμματος επιμόρφωσης.

Η καθημερινή τους επικοινωνία και συνεργασία με εκπαιδευτικούς από ευρωπαϊκές χώρες διαφορετικής εκπαιδευτικής κουλτούρας, όπως η Σουηδία και η Ιρλανδία, έθεσε τις βάσεις για την ανταλλαγή καλών διδακτικών πρακτικών μεταξύ των εκπαιδευτικών και μελλοντικών συνεργασιών μεταξύ των σχολείων.