Στα πλαίσια του Προγράμματος Φιλαναγνωσίας και χρησιμοποιώντας την πλατφόρμα του etwinning σα μέσο επικοινωνίας μεταξύ του σχολείου μας και του Szkoła Podstawowa Jelenin από το Tomaszowo της Πολωνία, οι μαθητές της Δ Τάξης ασχολήθηκαν με το παραμύθι των Αδερφών Γριμ “Οι Μουσικοί της Βρέμης”.
Τα παιδιά διάβασαν το παραμύθι στη μητρική τους γλώσσα (Ελληνικά και Πολωνικά) και στη συνέχεια παρακολούθησαν μια μικρή ταινία στα αγγλικά. Έδωσαν τη δική τους θεατρική απόδοση στα Αγγλικά. Έφτιαξαν ένα εικονολεξικό σε 3 γλώσσες (Πολωνικά, Ελληνικά, Αγγλικά) με λέξεις κλειδιά από το κείμενο. Έφτιαξαν και αντάλλαξαν σελιδοδείκτες με το λογότυπο του προγράμματος και τέλος παρουσίασαν το σενάριό τους στους “συμμαθητές” τους στην άλλη χώρα μέσα από ένα μικρό βίντεο που γύρισαν. Υπέυθυνη του προγράμματος etwinning στο σχολείο μας είναι η κ. Μπλάκου Θεοδώρα.

Click to play this Smilebox scrapbook
Create your own scrapbook - Powered by Smilebox
This free digital scrapbook made with Smilebox
Click to play this Smilebox collage