Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας που υλοποιείται στο σχολείο μας προσκαλέσαμε ειδικούς από το τμήμα Επιστήμης Διαιτολογίας – Διατροφής του Χαροκόπειου Πανεπιστημίου Αθήνας. Η “επίσκεψη” πραγματοποιήθηκε μέσω Skype.
Η Επιστημονική Ομάδα Υλοποίησης του Προγράμματος, στο πλαίσιο της πολύπλευρης παρέμβασης στους μαθητές, την εκπαιδευτική κοινότητα και την κοινωνία, πραγματοποιεί παρουσιάσεις σε όσα σχολεία ενδιαφέρονται να ενημερωθούν σε θέματα που σχετίζονται με την υγεία, τη διατροφή, τη φυσική δραστηριότητα και την ανάπτυξη των παιδιών.
Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την παρουσίαση “Μείνε Δραστήριος!” και έκαναν τις δικές τους παρεμβάσεις, ερωτήσεις και προτάσεις. Οι στόχοι της παρουσίασης ήταν:
1. Γνωριμία με τα διάφορα είδη φυσικής δραστηριότητας και τη σημασία της στην υγεία και την ανάπτυξη των παιδιών.
2. Ποιο άθλημα μου ταιριάζει, πως η φυσική δραστηριότητα επηρεάζει την υγεία μου και την ανάπτυξη μου;
3. Τι είναι το ισοζύγιο ενέργειας; Είμαι αρκετά δραστήριος;
4. Πως μπορώ να βάλω περισσότερη κίνηση στη ζωή μου;

Personalize your own digital slideshow