Τη προηγούμενη χρονιά, τα σχολεία αιτήθηκαν για τις εξής δύο κατηγορίες:
• Το Foundation Level του International School Award αναγνωρίζει τη δουλειά προετοιμασίας για την ένταξη διεθνών στοιχείων στο πρόγραμμα σπουδών του σχολείου σας.
• Το Intermediate Level του International School Award αναγνωρίζει τη συνεχιζόμενη ανάπτυξη διεθνών δραστηριοτήτων στο σχολείο σας.
Για το φετινό διαγωνισμό η ΣΤ τάξη του 4ου Δημοτικού Σχολείου Τυρνάβου συνεργάστηκε με το Greenhill Primary School in Wales, UK και πραγματοποίησαν από κοινού μια σειρά δραστηριοτήτων με θέμα την αναταλλαγή στοιχείων πολιτιστικής κληρονομιάς. Οι μαθητές των δύο σχολείων επικοινώνησαν διαδικτυακά (μέσω e-mails, skype) και οι εργασίες τους αναρτήθηκαν στις ιστοσελίδες των σχολείων τους. Συντονιστές των δραστηριοτήτων στο 4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου ήταν οι εκπαιδευτικοί Γκούμα Ελένη, Κυρατζής Αντώνιος, Μπλάκου Θεοδώρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το 4ο Δημοτικό Σχολείο Τυρνάβου είναι το μοναδικό δημόσιο σχολείο στην Ελλάδα στο οποίο απονεμήθηκε το Intermediate Level Award.

Σελίδες: 1 2