Ανταλλαγή απόψεων, εμπειριών, γνώσεων αλλά και … εξάσκηση στα αγγλικά έκαναν οι μαθητές του Στ2 τμήματος του σχολείου μας κατα τη διάρκεια της επικοινωνίας μέσω Skype με τους μαθητές του Greenhill Primary School in Wales.

Είναι η δεύτερη χρονιά συνεργασίας των δύο σχολείων μέσα από ένα πρόγραμμα e-twinning. Φέτος το θέμα ήταν οι  παραδοσιακοί χοροί των δύο χωρών.

Μετά τις εργασίες που έγιναν στην τάξη ακολούθησε η ανάρτησή τους στο internet και τέλος η συνάντηση μέσω Skype μεταξύ των μαθητών που εργάστηκαν και από τα δύο σχολεία. Οι μαθητές του Greenhill Primary School στην Ουαλία  με τη δασκάλα τους κα Lisa Jones έδωσαν συγχαρητήρια στους μαθητές του ΣΤ2 για τη δουλειά που έκαναν τόσο στην εκμάθηση και στην παρουσίαση των χορών με τους γυμναστές του σχολείου (Γκούμα Ελένη και Κυρατζή Αντώνη) όσο και για το επίπεδο των αγγλικών τους αφού τα κατάφεραν περίφημα να επικοινωνήσουν με τους συνομίληκούς τους Ουαλούς.