Όχι στα πλαστικά μαχαιροπίρουνα μιας χρήσης!

Πόσα πλαστικά μιας χρήσης: ποτήρια, πιάτα, μαχαιροπίρουνα, καλαμάκιακαι τόσα άλλα, πετιούνται καθημερινά στα σκουπίδια, επιβαρύνοντας το περιβάλλον; Πόσα πλαστικά πιρούνια πετιούνται καθημερινά στα σκουπίδια, μετά τη σίτιση στα σχολεία μας; Πόσα πλαστικά μαχαίρια πετιούνται, χωρίς καν να χρησιμοποιηθούν; Επιβαρύνουμε το περιβάλλον, την υγεία, την τσέπη μας. Τα πλαστικά υπολείμματα συσσωρεύονται στο νερό και τη στεριά,  διεισδύουν στον κύκλο της κάθε μορφής ζωής και στην ανθρώπινη τροφική αλυσίδα.

Η κουζίνα του σχολείου μας εφοδιάστηκε με πιρούνια ώστε να μην χρησιμοποιούμε πλέον πλαστικά πιρούνια μιας χρήσης. Αναπτύσσουμε πρωτοβουλία. Καλλιεργούμε την υπευθυνότητα. Κάνουμε μια αρχή. Στέλνουμε το μήνυμά μας. Στηρίζουμε έναν πλανήτη που δεν είναι μιας χρήσης.

Fourchettejetable? (Πιρούνι μιας χρήσης;)

Non, merci! (Όχι, ευχαριστώ!)