Χρονοκάψουλα (Γ’ και Δ’ τάξεις)

xronokapsoula2020

Για τον εορτασμό της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Θεάτρου στην Εκπαίδευση, οι εκπαιδευτικοί της Θεατρικής Αγωγής στη Βόρεια Ελλάδα αποφασίσαμε να προωθήσουμε την αυτο-έκφραση των μαθητών/τριών μας σχετικά με τα βιώματά τους κατά τη διάρκεια της πανδημίας, μέσω της δημιουργίας ατομικής ή ομαδικής χρονοκάψουλας.

Το  ψηφιακό μουσείο χρονοκάψουλας για το 2020 του 4ου Δ.Σ. Συκεών αποτελεί την ομαδική έκθεση των μαθητών της Γ’ και Δ’ τάξης του σχολείου.

Τα παιδιά μέσα από φωτογραφίες, βίντεο, ζωγραφιές και κείμενα κλείσαν μέσα σπαράγματα της ακατανόητης αυτής χρονιάς που ζήσαμε, κάτω απ’ την βαριά σκιά μιας πανδημίας, που μας στέρησε αγαπημένα πρόσωπα, αγκαλιές και ελευθερίες, αλλά δεν μπόρεσε να μας πάρει την ανθρωπιά, το χιούμορ και το μέλλον… όπως αυτό φαίνεται μέσα από τα μάτια των παιδιών μας.
σχεδιασμός – υλοποίηση:
Μαργαρίτα Καράμπελα