Αρχική » ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΕΣ » ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ

Σύνδεση με τα στοιχεία που διαθέτετε στο ΠΣΔ

ΑΘΛΗΤΙΚΕΣ

ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στο πλαίσιο της ημέρας της «Διαφορετικότητας και του αθλητισμού για όλους» έλαβαν χώρα οι ακόλουθες δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχε το σύνολο του μαθητικού πληθυσμού του 4ou ΔΣ Σταυρούπολης του Δήμου Παύλου Μελά του νομού Θεσσαλονίκης .
Το πρόγραμμα, κατόπιν συζήτησης στην ολομέλεια του συλλόγου διδασκόντων, διαιρέθηκε σε τρεις ενότητες, οι οποίες περιελάμβαναν τα ακόλουθα:
1. Συμμετοχή σε αθλητικές δραστηριότητες.
2. Παρακολούθηση κινηματογραφικών ταινιών:
α) με τίτλο «Happy feet», από τους μαθητές των Α-Β τάξεων, που πραγματεύεται την έννοια της διαφορετικότητας
β) με τίτλο «Asteriks in the Olympics games» από τους μαθητές των Γ-Δ τάξεων, με θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες και
γ) με τίτλο «Goal. The Beginning» από τους μαθητές των Ε-Στ τάξεων, ταινία αθλητικού περιεχομένου.
3. Κατασκευή πανό μικτής τεχνικής, χρησιμοποιώντας τη μέθοδο κολάζ και ζωγραφικής, όπου οι μαθητές ελεύθερα ή καθοδηγούμενα είτε σχεδίαζαν ένα πρωτότυπο σχέδιο είτε συμπλήρωναν ένα προϋπάρχον, χρησιμοποιώντας διαφορετικά υλικά, ζωγράφιζαν ή κολλούσαν στοιχεία, διαμορφώνοντας έτσι ένα πανό γεμάτο με συνθήματα και εικόνες διαφορετικότητας, ισότητας, συναδέλφωσης και ειρήνης.
Οι δράσεις ήταν χρονικά σύμφωνες με τα διδακτικά δίωρα και τα διαλείμματα.
Οι τάξεις χωρίστηκαν ανά δύο Α και Β, Γ και Δ, Ε και Στ, βάση του γνωστικού και αναπτυξιακού τους επίπεδου και σύμφωνα με το διαχωρισμό του Υπουργείου Παιδείας στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής. Το πρόγραμμα εφαρμόστηκε κυκλικά, έτσι ώστε όλοι οι μαθητές να συμμετέχουν σε όλες τις δράσεις. Κατά τις αθλητικές δραστηριότητες οι μαθητές που δεν αγωνίζονταν αποτελούσαν τους φιλάθλους.
Το πρόγραμμα διαμορφώθηκε ως εξής:
1Ο δίωρο 8:15-9:40: Α-Β Αθλητικές δραστηριότητες
Γ- Δ Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας
Ε- Στ Κολάζ-ζωγραφική
2Ο δίωρο 10:05-11:30: Α-Β Κολάζ-ζωγραφική
Γ- Δ Αθλητικές δραστηριότητες
Ε-ΣΤ Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας
3ο δίωρο 11:35-13:15: Α-Β Κολάζ-ζωγραφική
Γ- Δ Παρακολούθηση κινηματογραφικής ταινίας
Ε-ΣΤ Αθλητικές δραστηριότητες
1ο Δίωρο: Τα δύο τμήματα της Α τάξης συμμετείχαν στο παιχνίδι « Σκυταλοδρομία Μπαλονιών», ενώ τα δύο τμήματα της Β τάξης στο παιχνίδι το «Ουρίτσες»
2ο Δίωρο : Τα δύο τμήματα των Γ και Δ τάξεων συμμετείχαν σε σύνθετη σκυταλοδρομία με τρέξιμο και άλματα μέσα από στεφάνια
3ο Δίωρο : Η Ε τάξη συμμετείχε σε αγώνα ποδοσφαίρου 11-11, με μικτή σύνθεση. Διαιτητές ορίστηκαν μαθητές που δεν ήταν σε θέση να αγωνιστούν εξαιτίας πρότερου τραυματισμού ή ασθένειας , συντείνοντας έτσι στη πραγμάτωση της έννοιας της διαφορετικότητας σε πολλαπλά επίπεδα: Διαφορετικότητα ως προς το φύλο (αγόρια-κορίτσια , ως προς τις φυσικές ικανότητες , ως προς τους ρόλους σε μια ομάδα καθώς και ως προς την έννοια της υγείας και αρτιμέλειας) . Οι τάξεις Στ1 και Στ2 συμμετείχαν τα δε αγόρια σε αγώνα καλαθοσφαίρισης διάρκειας δύο δεκαλέπτων με πεντάλεπτο διάλειμμα μεταξύ των ημιπεριόδων, τα δε κορίτσια συμμετείχαν σε αγώνα βόλεϊ δύο νικηφόρων σετ των 15 πόντων το καθένα.
Επιπλέον οι μαθητές ασκήθηκαν ασχολούμενοι ελεύθερα με την αντιπτεριση (Badminton) και με σχοινάκια και στεφάνια.
Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι ήταν μια πολύ θετική εμπειρία για όλους μας. Μαθητές και εκπαιδευτικοί με ενθουσιασμό και χαρά συμμετείχαν είτε ως αγωνιζόμενοι είτε ως θεατές είτε ως κριτές και συνδιαλέχθηκαν ποικιλοτρόπως με την έννοια του αθλητισμού και της Διαφορετικότητας σε πολλά επίπεδα.

Οι εκπαιδευτικοί Φυσικής Αγωγής
Πουλτίδης Νικόλαος
Μαυράκη Βαϊανή

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΟΝΕΙΡΩΝ

ΤΟBLOG ΤΩΝ ΚΑΙΝΟΤΟΜΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΜΑΣ

Σαν σήμερα

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.