Καλωσόρισμα

Το Δ.Σ Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ραφήνας

εύχεται στα πρωτάκια του και στους γονείς τους

καλή σχολική χρονιά!

Πέτρου Σκαλαφούρη Πόπη, τηλ. 6973538212

Γρουσουζάκου Μπερρή Μαίρη, τηλ. 6932309921

Περπερίδου Παπαδοπούλου Αμαλία, τηλ 6944530845

Πρωτόπαπα Χταποδά Μαρία, τηλ 6972078395

Μπαβέλα Χρήστη Γεωργία, τηλ 6944536012

Παπουτσή Καστανά Φρόσω, τηλ 6942486073

Γερεντές Βάιος- Βύρωνας, τηλ 6932290571

FB page: Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων 4ου Δημοτικού Σχολέιου Ραφήνας

Mail: sgk4dimraf@gmail.com

Ανακοίνωση αγιασμού για το σχολικό έτος 2019-2020

Αγαπητοί γονείς,

ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά, γεμάτη γνώσεις και χαμόγελα, για μικρούς και μεγάλους!

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11/9/2019 και ώρα 8:30 π.μ.

Μετά τη λήξη του αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν με τους γονείς τους.

Συμμετοχή μαθητών Ε’ τάξης στο «Θερινό Σχολείο Αστροφυσικής & Διαστήματος»

Αγαπητοί γονείς,

σας ενημερώνουμε πως ο Δήμος Ραφήνας – Πικερμίου και ο Δ.Ο.Π.Α.Π. σε συνεργασία με την Ένωση Ελλήνων Φυσικών διοργανώνουν το «Θερινό Σχολείο Αστροφυσικής & Διαστήματος».

Με μεγάλη χαρά σας γνωστοποιούμε τη συμμετοχή μαθητών της Ε’ τάξης σε αυτό, με την εκπ/κό τους κ. Μαριλένα Καλαπόθου, την Πέμπτη 5/9, οι οποίοι είχαν λάβει μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικής, «Θέλουμε Πειράματα», όπου κατέκτησαν την 1η θέση!

Η Γ’ τάξη στον Τελικό της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής!

Την Κυριακή 30 Ιουνίου 2019, η Γ’ τάξη του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ραφήνας συμμετείχε στην Πιλοτική Ανοικτή Κατηγορία WeDo της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO που πραγματοποιήθηκε στο Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Γαλατσίου.

Οι μαθητές με ιδιαίτερη περηφάνια και πολλή χαρά παρουσίασαν την κατασκευή τους στον Τελικό και απάντησαν με επιτυχία στις ερωτήσεις των κριτών.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας για τη συμμετοχή και τη διαδρομή τους στον διαγωνισμό και στην εκπαιδευτικό της Πληροφορικής, κ. Χαρά Ζώρζου, που τα καθοδήγησε!

1ο βραβείο για την Ε’ τάξη!

Αποτέλεσμα εικόνας για βραβειο clipart

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας και την εκπαιδευτικό τους κ. Μαριλένα Καλαπόθου, οι οποίοι έλαβαν μέρος στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό πειραμάτων Φυσικής, «Θέλουμε Πειράματα» και κατέκτησαν την 1η θέση!

Οι μαθητές παρουσίασαν πείραμα με τίτλο «ΜΕΤΑΤΡΟΠΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ-ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ», το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε πατώντας πάνω στον τίτλο.

Αποχαιρετισμός Στ’ τάξης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Το βράδυ της Πέμπτης 13/6/2019, μέσα σε κλίμα χαράς και συγκίνησης αποχαιρετήσαμε τη Στ’ τάξη.

Την τάξη που πριν έξι χρόνια ως Α’ άνοιξε για πρώτη φορά την πόρτα του 4ου Δ.Σ. Ραφήνας.

Σε ένα πάρτι έκπληξη τα παιδιά έπαιξαν στο δάσος το παιχνίδι του κρυμμένου θησαυρού, λύνοντας γρίφους και αινίγματα, τραγούδησαν καραόκε και βαθμολογήθηκαν από την κριτική επιτροπή, χόρεψαν, γέλασαν και συγκινήθηκαν.

Στο τέλος της βραδιάς τα παιδιά παρέλαβαν αναμνηστικά από την δασκάλα τους και τον Σύλλογο Γονέων.

Αντίο …γυμνασιάκια μας!!! Η σκέψη μας θα σας συνοδεύει!

Η εικόνα ίσως περιέχει: ένα ή περισσότερα άτομα

Τελική Γιορτή Σχ. Έτους 2018-2019

Την Τετάρτη 12/6/2019, μέσα σε εορταστικό κλίμα πραγματοποιήθηκε η γιορτή λήξης του 1ου και 4ου Δ.Σ. Ραφήνας.

Οι μαθητές με ενθουσιασμό και κέφι παρουσίασαν μέσα από τα δρώμενά τους τα ιδανικά της προσφοράς, της ελπίδας, της θέλησης και της αγάπης.

Στην αίθουσα εκδηλώσεων παρουσιάστηκαν οι καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών των δύο σχολείων.

Συμμετοχή Γ’ τάξης στην Πιλοτική Ανοικτή Κατηγορία WeDo της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO

Εμφάνιση της εικόνας προέλευσης

Η Γ’ τάξη του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ραφήνας συμμετέχει στην Πιλοτική Ανοικτή Κατηγορία WeDo της Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO που θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 30 Ιουνίου 2019 στο Κλειστό Ολυμπιακό Στάδιο Γαλατσίου.

Η κατηγορία αυτή έχει σχεδιαστεί ειδικά για τους μικρότερους μαθητές δημοτικού. Η κάθε ομάδα, χρησιμοποιώντας στοιχεία LEGO Education WeDo, πρέπει να κατασκευάσει ένα αυτόνομο σχολικό λεωφορείο ώστε να προσομοιώσει, περιγράψει και παρουσιάσει πώς ένα τέτοιου είδους λεωφορείο μεταφέρει παιδιά από το σπίτι στο σχολείο και πως αυτό μπορεί να μετατραπεί από λεωφορείο σε αυτόνομο όχημα διανομών.

Η κατασκευή θα τοποθετηθεί στον ανάλογο εκθεσιακό χώρο και η ομάδα θα πρέπει να είναι σε θέση να την παρουσιάσει σε επισκέπτες και κριτές.

Περισσότερες πληροφορίες: www.wrohellas.gr