Πρώτες Βοήθειες στο Σχολείο

Την Τρίτη στις 7 Ιουνίου, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας, διεξήχθη σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης , από προσωπικό του ΕΚΑΒ Πρέβεζας σε συνεργασία με τη σχολική νοσηλεύτρια Μαρία Βαγγέλη, το οποίο το παρακολούθησε με εξαιρετικό ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό προσωπικό. Η θεματολογία του σεμιναρίου ήταν προσαρμοσμένη στις ανάγκες του σχολείου και όχι μόνο, ήταν σχετική με την αντιμετώπιση ατυχημάτων και διάφορων παθολογικών καταστάσεων που μπορούν να συμβούν εντός και εκτός του σχολικού περιβάλλοντος. Οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα πρώτων βοηθειών με τη χρήση βίντεο, φωτογραφιών, αλλά και με τη διενέργεια πρακτικής εξάσκησης. Το κεντρικό μήνυμα του σεμιναρίου ήταν: «Η πραγματοποίηση μιας σειράς ενεργειών με συγκεκριμένα βήματα είναι οι κρίκοι στην Αλυσίδα Επιβίωσης». Στο τέλος του σεμιναρίου δόθηκαν βεβαιώσεις παρακολούθησης σε όλους τους παρευρισκόμενους.