4ο Δημοτικό Περιστερίου

Οδηγίες για την πλατφόρμα Edupass

Νοέ 202130

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα 1η Νοέμβρη άλλαξε η πλατφόρμα όπου δηλώνονται τα αποτελέσματα των self tests των μαθητών.

Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσετε είναι η εξής:

• Κάθε Δευτέρα και Πέμπτη κάνετε το selftest στο παιδί σας και μπαίνετε στη νέα πλατφόρμα gov.gr για να δηλώσετε το αποτέλεσμα (είτε έρθει το παιδί στο σχολείο, είτε απουσιάσει)
  • Επιλέγετε την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής»
  • Επιλέγετε «Δήλωση self test Μαθητών/τριών-Έκδοση Σχολικής Κάρτας για covid-19»
  • Επιλέγετε με ποιον τρόπο θα επιβεβαιώσετε τα στοιχεία σας επιλέγοντας είτε με τη χρήση κωδικών taxisnet ή τραπεζικού λογαριασμού σας
  • Συμπληρώνετε τα στοιχεία του σχολείου στο οποίο φοιτά το παιδί σας:
    • Περιφέρεια:
    • Περιφερειακή ενότητα:
    • Δήμος:
    • Κατηγορία:
    • Τύπος:
    • Σχολείο:
  • Συμπληρώνετε τα στοιχεία του μαθητή και τα στοιχεία του selftest
  • Εκτυπώνετε την σχολική κάρτα Covid-19, ή την αντιγράφετε στην φωτοτυπία, όπως πριν, με τον κωδικό.
  • Με αυτόν τον τρόπο, o διευθυντής της σχολικής μονάδας θα γνωρίζει ανά πάσα στιγμή ότι εντός της σχολικής μονάδας βρίσκονται μόνο τα πρόσωπα (μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί/μέλη κ.λπ.), τα οποία πληρούν τις προϋποθέσεις φυσικής παρουσίας στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία.
  • Το παιδί θα πρέπει να έχει κάθε φορά στην τσάντα του τη σχολική κάρτα είτε εκτυπωμένη, είτε χειρόγραφη με τον κωδικό.
  • Αν δεν ακολουθηθεί η παραπάνω διαδικασία δεν θα επιτρέπεται η είσοδος του παιδιού στο σχολείο.

Από τη  Διεύθυνση του σχολείου

από κάτω από: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Οδηγίες για την πλατφόρμα Edupass

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Νοέμβριος 2021