Νέα ενημέρωση για 18/12. Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 14/12 έως 18/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 12-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Γάτα και παπαγάλος (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 25’08
09:25 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Χόρεψε μαζί μας (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη-Κωνσταντίνα Καψουροπούλου) – 22’39
09:47 Μαθηματικά Γ’: Ισοδύναμα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)-21’01
10:08 Φυσική Αγωγή Γ’-ΣΤ’: Γυμναστική…επί κοντώ (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’28
10:31 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Κατοχή (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 09’22
10:41 Φυσική Ε’: Το ταξίδι της τροφής (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’01
11:08 Φυσική αγωγή Ε’- ΣΤ’: Ξε-σηκώνομαι με ρυθμό (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 24’23
11:33 Μαθηματικά ΣΤ’: Παραγοντοποίηση φυσικών αριθμών (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 23’12

Η σελίδα θα ενημερωθεί με τις υπόλοιπες ημέρες, μόλις ανακοινωθεί το πρόγραμμα από την ΕΡΤ2.

Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Ένα λεμόνι με φτερά (Λ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 31’34
09:32 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω με πολλούς τρόπους μέχρι το 100. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 26’36
09:59 Φυσική Αγωγή Α’-Δ’: Μπαλονοπροκλήσεις (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη – Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 22’56
10:22 Γλώσσα Β’: Που λες είδα… (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 22’30
10:45 Μουσική Γ’-Δ’: Δυνατά-Σιγά (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 19’20
11:05 Θεατρική Αγωγή Δ’-ΣΤ’: Εξερευνώντας δημιουργικά την ιστορία μας – Η Επανάσταση του 1821 (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 13’18
11:19 Γλώσσα Ε’: Οι φίλοι τραγουδάνε – Οι φίλοι γιορτάζουν (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 27’07
11:46 Μαθηματικά ΣΤ’: Πολλαπλάσια ενός αριθμού – Ε.Κ.Π. (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 26’15

Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: Χάσαμε τη γάτα (Χ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 26’06
09:26 Φυσική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Γυμναστική για όλους (Εκπαιδευτικοί: Χρύσα Νάκη, Κωνσταντίνα Καψουροπούλου, Παναγιώτα Χατζηεμμανουήλ) – 19’18
09:46 Μαθηματικά Β’: Γνωρίζω τα αριθμητικά μοτίβα. Εισαγωγή στην προπαίδεια (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα) – 18’34
10:05 Μαθηματικά Γ’: Επανάληψη στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου) – 21’29
10:27 Μουσική Γ’-ΣΤ’: Κατασκευή πνευστών μουσικών οργάνων (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Σιτώτης) – 20’44
10:48 Γλώσσα Δ’: Ρόδα είναι και γυρίζει (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 26’24
11:15 Μαθηματικά Ε’: Σύγκριση και διάταξη κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 27’07
11:32 Γλώσσα ΣΤ’: Αιολική γη (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη) – 27’40

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Αθροίσματα μέχρι το 10 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 22’33
09:23 Γλώσσα Α’- Β’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου) – 27’08
09:50 Θεατρική Αγωγή Α’-ΣΤ’: Ένα χριστουγεννιάτικο παραμύθι για όλους! (Θεατρολόγος: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’35
10:09 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Φυτά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 20’19
10:30 Ιστορία Γ’: Ο Θησέας επιστρέφει στην Αθήνα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 17’52
10:48 Μαθηματικά Δ’: Γνωρίζω καλύτερα τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 15’54
11:04 Μαθηματικά Ε’: Πρόσθεση και αφαίρεση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 31′
11:35 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 1ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα – Ζαφειρία Πλαταρά) – 22’49

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Οι τακτικοί αριθμοί – Τα διπλά αθροίσματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα) – 24’44
09:25 Γλώσσα Β’: Πω πω! Κόσμος που περνά! (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου) – 25’40
09:51 Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Κατηγορίες φυτών (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 18’50
10:10 Γλώσσα Γ’- Δ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 27’53
10:38 Μαθηματικά Δ’: Διαχειρίζομαι δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση) – 20’45
10:59 Ιστορία Ε’: Οι Δήμοι αναστατώνουν την πρωτεύουσα με την «Στάση του Νίκα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 18’05
11:18 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Κείμενα και ποιήματα για τα Χριστούγεννα (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)- 22’42
11:41 Γαλλικά Ε’-ΣΤ’: C’est Noël: Faisons la fête! Première partie – μέρος 2ο (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα / Ζαφειρία Πλαταρά) – 18’58

Ενημερωτικό υλικό του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη. Χρήσιμο για μεγάλους και μικρούς πολίτες.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Γονείς, Διάφορα, Εκπαιδευτικοί | , στις 11-12-2020

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 7/12 έως 11/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 06-12-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου έως την Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2020

09:00 Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Το πουλόβερ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου – Αφροδίτη Τζεβελέκου) – 08’10
09:09 Γλώσσα Α’: Επανάληψη της ενότητας «Η παρέα» (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζόγιαννη) – 33′
09:42 Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Ζώα: Εμείς και τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα) – 25’42
10:08 Γλώσσα Γ’: Ενεργητική και Παθητική Φωνή Ενεστώτα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 23’26
10:32 Αγγλικά Γ’-Δ’: At home (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry) – 16’58
10:49 Μαθηματικά Ε’: Κλάσματα μεγαλύτερα της ακέραιης μονάδας (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος) – 19’30
11:09 Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -βάλλω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα) – 16’40
11:26 Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: Καλημέρα (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 28’20

Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Οι καλοί και οι κακοί πειρατές» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Γλώσσα Α’: Καμήλα και μήλα (Η) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Αγγλικά Α’-Β’: My English (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Γ’: Οι μικροί ταξιδιώτες ανεβαίνουν στο βουνό (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Γλώσσα Δ’: Στον δρόμο με τον Σωτήρη (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Μαθηματικά Ε’: Ισοδυναμία κλασμάτων – απλοποίηση κλασμάτων (Εκπαιδευτικός: Λεωνίδας Μπανάκος)
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’ (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Ιστορία ΣΤ’: Τα κυριότερα επαναστατικά κινήματα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Πασιόπουλος)

Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μια κάμπια πολύ πεινασμένη» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Αφροδίτη Τζεβελέκου)
Θεατρική αγωγή Α’- Δ’: Ο ρόλος στο παράθυρο (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Τριανταφυλλοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Β’: Τα ζώα και το περιβάλλον τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Μπόραντα)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Σήματα οδικής κυκλοφορίας (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Γ’: Προσθέσεις και αφαιρέσεις τριψήφιων αριθμών (Εκπαιδευτικός: Βασιλεία Μπάδα)
Ευέλικτη ζώνη Δ’-ΣΤ’: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) – 24’02
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: A different country (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Σχηματισμός ρημάτων -άγω. Σύνθεση και παραγωγή (Εκπαιδευτικός: Λαμπρινή Κουτσοκέρα)

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)
Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2020

Νηπιαγωγείο: Μια αφήγηση έσπασε…χίλιες ιδέες σκόρπισαν: «Μάντεψε πόσο σ’ αγαπώ» (Εκπαιδευτικοί: Σοφία Γαλιώτου / Ιωάννα Καμπούρη)
Αγγλικά Α’-Β’: My pencil case (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Διαθεματικό Β’: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
Μαθηματικά Γ’: Εισαγωγή στα κλάσματα (Εκπαιδευτικός: Αλέκα Μίχου)
Αγγλικά Γ’-Δ’: The Olympics (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)
Μουσική Γ’-ΣΤ’: Φωνή ήχος – ενεργοποίηση φωνής (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’26
Γερμανικά Ε’-ΣΤ’: (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου)
Αγγλικά Ε’-ΣΤ’: Around Greece (Εκπαιδευτικός: Cliff Parry)

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 30/11 έως 4/12.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 29-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 30 Νοεμβρίου έως την Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 30 Νοεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί ως το 10 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 29’11
09:30 Γλώσσα Α’: Ρινόκερος και κόκορας Ρ-ρ (διδασκαλία του Ρ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 27’20
09:58 Μαθηματικά Γ’: Αριθμοί μέχρι το 3000 (Εκπαιδευτικός: Πέννυ Σακέτου) – 22’16
10:21 Μαθηματικά Γ’- Δ’: Επανάληψη προπαίδειας (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου) – 21’43
10:42 Αγγλικά Ε’: Our Online World (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης) – 19’42
11:02 Φυσική Ε’- ΣΤ’: Θερμαίνοντας και ψύχοντας τα υλικά σώματα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου) – 19’47
11:22 Μαθηματικά ΣΤ’: Κριτήρια διαιρετότητας (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου) – 30’34

Τρίτη 1 Δεκεμβρίου 2020

Γλώσσα Α’: Ιστορίες (Ι) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Μουσική Α’- Β’: Μια ηχοιστορία. Η ιστορία του σκατζόχοιρου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Η αρχή του ταξιδιού (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
Γλώσσα Γ’: Γη και θάλασσα (Εκπαιδευτικός: Ελισάβετ Βιτζηλαίου)
Γεωγραφία Δ’ – Ε’: Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 19’39
Γαλλικά Ε’ – ΣΤ’: Συστηνόμαστε στα γαλλικά (Εκπαιδευτικός: Χριστίνα Βενάρδου) – 23’20
Μουσική Ε’ – ΣΤ’: Ελληνική μουσική δημιουργία – Θόδωρος Αντωνίου (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)
Μαθηματικά ΣΤ’: Πρώτοι και σύνθετοι αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020

Γλώσσα Α’: Θέατρο σκιών (Θ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β’: Χωχαρούπα. Ο άντρας με το ακορντεόν και την άρπα (Εκπαιδευτικός: Νατάσα Καλλίτση)
ΤΠΕ Β’-Γ’: Ζωγραφίζοντας με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Φυσική αγωγή Γ’-Δ’: Συντονισμός-συγχρονισμός (Εκπαιδευτικός: Αμαλία Λιοπύρη) – 21’38
Ιστορία Ε’: Ο Ιουστινιανός μεταρρυθμίζει τη διοίκηση και τη νομοθεσία (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Ψωνίζοντας έξυπνα με το υπολογιστικό φύλλο (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)
Αγγλικά ΣΤ’: Let’s go shopping! (Εκπαιδευτικός: Δημήτρης Πριμάλης)
Ιστορία ΣΤ’: Ο Ρήγας Βελεστινλής και ο Αδαμάντιος Κοραής (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2020

Γλώσσα Α’: Μύτη σαν σαλάμι (Μ) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)
Γλώσσα Β’: Ταξίδι στη Χωχαρούπα…συνέχεια (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ’: Θησέας, το βασιλόπουλο της Τροιζήνας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
Μαθηματικά Δ’: Θυμάμαι τους δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Μαθηματικά Ε’: Οι κλασματικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
Γεωγραφία Ε’-ΣΤ’: Καιρός και κλίμα (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος) – 24’45
Γλώσσα ΣΤ’: Η ζωή σε άλλους τόπους: Αυτόχθονες λαοί και σπίτι μας είναι η γη (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)
Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το εκπαιδευτικό σύστημα (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστολουκά)

Παρασκευή 4 Δεκεμβρίου 2020

Μαθηματικά Α’: Γραφή της πρόσθεσης με χρήση συμβόλων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Μαθηματικά Α’: Οι αριθμοί από το 10 μέχρι το 20 (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Τζαβέλλα)
Γλώσσα Β’: Αν όλα τα παιδιά της Γης (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
Ιστορία Γ’: Ο Θησέας στην Κρήτη (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου)
Μελέτη Περιβάλλοντος Γ’: Τα μέσα συγκοινωνίας και μεταφοράς στη ζωή (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)
Μαθηματικά Δ’: Προσθέτω και αφαιρώ δεκαδικούς αριθμούς (Εκπαιδευτικός: Κατερίνα Παινέση)
Φυσική Ε’-ΣΤ’: Ήχος (Εκπαιδευτικός: Ράνια Γκικοπούλου)
Θρησκευτικά ΣΤ’: Το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας (Εκπαιδευτικός: Χρυσάνθη Βαβέτση) – 15’03

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα από 23/11 έως 27/11.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 22-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ από τη Δευτέρα 23 Νοεμβρίου έως την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2020

09:00 Γλώσσα Α’: «ΝΥΧΤΩΝΕΙ» (Ν, ν) – 20’35 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
09:21 Γλώσσα Β’: Επανάληψη ενοτήτων 1-5 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’16
09:44 Μαθηματικά Γ’: Μονοψήφιο και διαίρεση – 15’28 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)
10:00 Ιστορία Δ’: Τα πολιτεύματα στην αρχαία Ελλάδα (Κεφ. 6) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 19’34
10:20 Μαθηματικά Δ’: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 32’09
10:52 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Ο χρόνος και οι τρόποι έκφρασής του (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) – 19’20
11:12 Φυσική Ε’ – ΣΤ’: Ιδιότητες υλικών σωμάτων (Εκπαιδευτικός: Στάθης Διακουμάκος)- 28’15
11:41 Φυσική Αγωγή Ε’ – ΣΤ’: Αερόβια ικανότητα στο σπίτι (Εκπαιδευτικός: Χρυσούλα Νάκη) – 20’07

Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2020

09:00 Θεατρική Αγωγή Α’ – Β’: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 23’31
09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α’ – Γ’: «Παίζουμε Κινηματογράφο» (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
09:43 Μαθηματικά Β’: Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
09:58 Φυσική Αγωγή Γ’ – Δ’: Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
10:22 Μουσική Γ’ – Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
10:44 Ιστορία Δ’: Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
11:05 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
11:24 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15

Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2020

Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – Τα σύμβολα =, >, < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 22’07
Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη) – 25’32
Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος)

Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2020

09:00 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Οι πειρατές στο νησί της επικοινωνίας (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα)- 23’45
09:24 Μουσική Α’-Δ’: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’21
09:49 ΤΠΕ Α’-Δ’: Ζωγραφίζουμε με τον Η/Υ (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 27’06
10:18 Μαθηματικά Δ’: Πολλαπλασιασμός, διαίρεση με μονοψήφιο διαιρέτη & οι επαληθεύσεις τους (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Δ’: Ενότητα 5: Ασφαλώς…κυκλοφορώ. Συντακτικό (Πρόταση – κύριοι όροι, απλές-σύνθετες – ελλειπτικές προτάσεις – πρώτο μέρος) (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Γλώσσα Ε’: Ιστορίες με φίλους (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Γλώσσα Ε’-ΣΤ’: Η χρήση των επιθέτων στην καθημερινότητά μας: Τα επίθετα σε -ής-ής-ές (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά ΣΤ’: Διαιρέτες φυσικού αριθμού & μέγιστος κοινός διαιρέτης (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020

09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) – 22’13
09:23 Θεατρική αγωγή Α’-Γ’: Κατασκευή κουκλοθέατρου – 1ο μέρος (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 25΄40
09:49 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Γραφή: Κλειδιά-νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’14
10:19 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)
– Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 3: Τα χαρακτηριστικά των ζώων (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη)
– Γλώσσα Ε’: Ενότητα 4: Μάθημα 5: Τα ζώα της εξοχής (Εκπαιδευτικός: Μαριάννα Μυρσιάδη
– Γλώσσα ΣΤ’: Ενότητα 4: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου)

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα στις 19/11 και 20/11.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 19-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ την Πέμπτη 19 Νοεμβρίου και την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου 2020

09:00 Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16
09:29 Γλώσσα Α’ – Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32
09:51 Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53
10:03 Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12
10:20 Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30
10:33 Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54
10:59 Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46
11:23 Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13

Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2020

09:00 Μαθηματικά Α’ – Β’: Γεωμετρικά σχήματα και γεωμετρικά στερεά (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 20’04
09:20 Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12
09:39 Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51
09:57 Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54
10:23 Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39
10:47 Θεατρική Αγωγή Δ’: Θέατρο – Αποστολές (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 23’31
11:11 Γλώσσα Δ’ – ΣΤ’: Κατανόηση κειμένου – Στρατηγικές περίληψης (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου) – 22’23
11:34 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 23’31

Μαθήματα από την τηλεόραση. Πρόγραμμα στις 16/11 και 17/11.

0

Συγγραφέας: 4ο Δημοτικό Ορεστιάδας | Κατηγορία Ανακοινώσεις, Γονείς, Διάφορα, Εξ αποστάσεως | , στις 14-11-2020

Πρόγραμμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου και την Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (τάξεις Α΄,Β΄,Γ΄,Δ΄,Ε΄& ΣΤ΄). Τα μαθήματα είναι διαθέσιμα στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX.

Έναρξη ώρα 09.00΄στην ΕΡΤ2.

Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 1)

– Γλώσσα Α’: Διδασκαλία για τον τονισμό (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)
– Διαθεματικό Α’ – Β’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Γ’: Χρόνοι ρημάτων ενεργητικής φωνής (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)
– Μαθηματικά Γ’ – Δ’: Τα τρίγωνα (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Σπονδυλωτά και ασπόνδυλα ζώα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Μαθηματικά Β’-ΣΤ΄: Νοερές πράξεις Α (Πρόσθεση & Αφαίρεση) (Εκπαιδευτικός: Γιάννης Καραγιαννάκης)
– Ιστορία Ε’: Η καθημερινή ζωή στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)
– Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Παράγραφος και κειμενικοί δείκτες (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Τρίτη 17 Νοεμβρίου 2020 (Επεισόδιο 2)

– Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
– Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
– Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
– Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
– Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
– Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
– Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
– Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών της εβδομάδας θα γίνει γνωστό προσεχώς.

Top
 
Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων